Şükrü Okan’a önce uyarı ateşi sonra indirme!

Rus güçleri Karadeniz'de Ukrayna'ya gitmekte olan Palau bayraklı Şükrü Okan isimli bir Türk yük gemisine uyarı ateşi açtı ve ardından helikopterle gemiye indirme yaptı. Gemiyi kontrol ettikten sonra yola devam etmesine izin verildi.

featured

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de Ukrayna limanına doğru hareket eden kuru yük gemisine uyarı ateşi açıldığını bildirdi. İndirme sırasında çekilen görüntüler ortaya çıktı. Gemi güvertesine toplanan gemi personelinden birinin bozkurt işareti yaptığı görüldü.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus devriye gemisi “Vasiliy Bıkov”un Karadeniz’in güneybatısında Palau bayraklı “Sukru Okan” adlı kuru yük gemisini tespit ettiği belirtildi.

Geminin Ukrayna’nın İzmail Limanı’na doğru hareket ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Kuru yük gemisinin kaptanı, yasaklı yüklerin sevkiyatına yönelik denetim için durması talebine yanıt vermedi. Rus savaş gemisi, gemiyi zorla durdurmak için otomatik hafif silahla uyarı ateşi açtı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, geminin denetimi için Rus askerlerini taşıyan “Ka-29” tipi helikopterin havalandığı kaydedilerek, “Telsiz görüşmelerinin ardından gemi durdu ve denetim ekibi kuru yük gemisine bindi. Denetim ekibinin çalışmaları tamamlandıktan sonra Sukru Okan gemisi, İzmail Limanı’na doğru yoluna devam etti.” bilgisi paylaşıldı.

Reuters’a konuşan Türkiye’den bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Ankara’nın olayı soruşturduğunu belirtti.

Tahıl Koridoru anlaşmasından çıkan Rusya, 19 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Karadeniz’de Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendireceklerini bildirmişti.

Şükrü Okan’a önce uyarı ateşi sonra indirme!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Dur ihtarına uymuyor sonra da Bozkurt işareti yapıyor, armutlar

  2. Hani rusya ile dost idik. Perinçekgiller den ses çıkmamış, zaten çıkması da mümkün değil. Onlara göre rusya ne yapsa yeridir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!