Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ itirazı

Eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, sokak hayvanlarının toplatılmasına itiraz etti. Soylu, “Köpeklerin uyutulması, yok edilmesi böyle pervasızca kabul edilmesine gönlüm razım değildir. Yapılacak olan belediyelerin sistemli bir biçimde bu sorunu çözmesidir” ifadelerini kullandı.

featured

AKP’nin sokak hayvanlarına yönelik kanun teklifi kamuoyunda tepkilere neden olmaya devam ediyor.

Teklife göre, sokak hayvanları önce sahiplendirilmeye çalışılacak. Bunun için 30 gün beklenecek. Bu süre zarfında sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak.

Söz konusu yasa taslağına ilişkin tartışmalar devam ederken, eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu’dan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Oda TV’de yer alan habere göre; uyutulma seçeneğine karşı çıkan Soylu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Köpeklerin uyutulması ülke toplumunda büyük yaralar ve geri dönüşü olmayan travma yaratır. Avrupa’nın yapmış olduğu uyguladığı kötü örnekler bizim merhametli Türk halkının örf ve adetlerine uygun değildir. Köpeklerin uyutulması, yok edilmesi böyle pervasızca kabul edilmesine gönlüm razım değildir. Yapılacak olan belediyelerin sistemli bir biçimde bu sorunu çözmesidir. Canların hayatı polemik yapılacak konu değildir. Onlar Allah’ın bize emanet ettiği sessiz kullarıdır. Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.”

Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ itirazı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 26 Mayıs 2024, 15:57

    Köpeklerin ortalama yaşam süresi 7 yıldır. Küçük ırklarda bu 14-15 yıla kadar çıkabiliyor. Köpekler 7 tanesi bir araya geldiğinde içlerinden biri alfa köpek olarak lider olur ve sürü psikolojisine girerler. Yasaklı ırklarda tek köpek saldırısı olmasına rağmen, sürü olmasına izin verilen köpekler bölgelerini koruma güdüsü ile hareket ederler. Sokak hayvanlarını kontrol edebilecek insanî çözüm kesinlikle uyutmak olmamalıdır. Kısırlaştırıldıktan sonra kalan ömürlerini yaşamalarına izin verilmelidir. Asıl problem 5199 sayılı yasa hükümleridir. Bu yasa hükümleri gereğince sokaklar, sokak hayvanlarının “doğal yaşam alanı” olarak belirlenmiştir. Bulunduğu bölgeden alınan sokak hayvanı kısırlaştırıldıktan sonra alındığı yere geri bırakılmak ZORUNDADIR. Bu hükmü çiğneyen kamu görevlisi soruşturma geçirir. Sadece bu hüküm değiştirilerek, sokak hayvanları toplanıp kısırlaştırıldıktan sonra belirlenmiş yaşam alanlarında muhafaza edilerek sorun köklü çözüme ulaştırılır.

  2. Ya boşverin bu sözümona insanlık kokan ağızları!Cinayet işliyor başıboş hayvan.O hayvanı sokağa salan hayvansever!,sokakta besleyen hayvansever!,çocuk kadın erkek saldırıya uğradı öldürüldü hayvansever! sessiz sedasız umrunda değil neymiş uyutulmamalı filan.Olur.Yasaklı hayvan besleyeni,tasmasız ağızlıksız gezdireni sokağa salanı uyutalım?Olmadı hayvan insandan öndedir diyeni hayvan cinayet işlediğinde azmettirmekten müebbetle davaya dahil edelim?Alayınızın yaptığı sırnaşmak yaltaklanmak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!