Suni devlet nasıl imal edilir

featured

Av. Hüseyin Özbek yazdı… 

PKK’nin Suriye uzantısı PYD’nin, emperyal vesayet altında devletleştirilmesi sürecine ( şimdilik kısa bir süre için ertelense de )  tanık oluyoruz. Bölgesel/yerel aklın, etnofeodal kültürün çok ötesinde bir stratejik aklın planlaması ile karşı karşıyayız. Suriye ile sınırlı kalmayacak sinsi proje için en uygun tanım; “Güncellenmiş Sevr” olacaktır.

Suriye’nin kuzeyindeki bazı Arap aşiretlerinin, Ezidi, Keldani, Asuri gibi arkaik etnisitelerin, projeye dahil edilmesi, dünyaya yönelik meşruiyet aldatmacasıdır. Asıl hedef, emperyalizm adına, petrol kuyularının bekçiliğini yapacak etnofeodal Kürdistan despotluğudur. Diğer etnisitelerin, etnofeodal devletçiğin eşit hak sahibi paydaşları gibi gösterilmesi, BOP/GOP tezgahının perdelenmesine yönelik bir vitrin aldatmacasıdır.

Bölge gerçekleriyle, bölge denklemiyle asla örtüşmeyen, “Stratejik Derinlik”  fantezisinin, “Şam’da Cuma Namazı histerisinin Türkiye’yi sürüklediği çıkmaz, her geçen gün daha net olarak görülmektedir.

Ekonomik ve siyasal bunalımın, ülkeyi derin bir kaosa sürüklediği, despotik uygulamalarıyla, demokrasi liginden düşmüş görüntüsüyle, dünyadan soyutlanıp iyice yalnızlaşacak bir Türkiye’de devreye sokulacak oyunun Suriye bölümünü, ekranda dizi seyreder gibi tepkisiz izliyoruz! PKK/ KCK’nin, ülkemizdeki sivil/siyasal yapılanmasında, Çerkez, Laz, Arap, Süryani, Gürcü, Arnavut, Boşnak, Mehellemi, vs.  etnisiteler ve  mezhep kotalarının oluşturulması aynı stratejinin sonucudur.

Suriye’de  uygulama aşamasına geçilen Kürdistan’ın; ” Kurduğumuz devlet diğer etnisitelerin de devletidir. Biz burada Ortadoğu’nun Kantonal İsviçresini inşa ediyoruz” demagojisiyle perdelenme   cinliğine yukarıda işaret etmiştik.

Türkiye’de yaşama geçirilmek için fırsat kollanan Kürdistan projesinde vitrine konulan diğer etnisitelerin fonksiyonu, “halklara özgürlük” ilkesi yaşama geçiriliyor görüntüsüyle, ulus devlet üniter yapıyı dinamitlemekten öte bir anlam taşımamaktadır.

Emperyal stratejinin Türkiye’de sahneye koyduğu oyuna ilişkin son iki notla yazımızı sonlandıralım isterseniz.

1-Bölgede etnofeodal motifler üzerinden politika geliştirilirken, diğer bölgelerde ve metropollerde sol jargonun kullanılması, sol yapılarla ittifaka gidilmesi, etnik virüs bulaştırdıkları  muhataplarının politik itibarını, bağımsız kimliğini  yok ederken, parti etiketli etnik ayrılıkçı örgüte,  sol maske ve sol pudra üzerinden meşruiyet algısı oluşturmaktadır.

2-Türk Milletinin 1915 Ermeni ‘soykırım’ı siciline, Anadolu ve Trakya Helenleri/ Pontus/Asuri/ Keldani/ Ezidi/ Süryani/ Dersim ‘soykırım’larının  (!) eklenerek, sabıka kaydına yeni çentikler atılması,  Türkiye’yi altını ıslatmış  çocuk utancıyla sindirip, içeride ayrıştırmaya, dünyada iyice yalnızlaştırıp, en haklı konularda bile kendini savunamaz hale getirmeye yöneliktir.

Yazımızı, BOP/GOP projesinin tek cümlelik özetiyle sonlandıralım: “Söz konusu olan, emperyal vesayet altında bir Kürdistan ise gerisi teferruattır!”

Suni devlet nasıl imal edilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!