Fırat’ın doğusunda hareketlilik: Barış Pınarı Harekatı genişleyecek mi?

featured

Türk kamuoyu son günlerde Sincar’a odaklanırken Suriye sahası yeniden hareketlenmeye başlandı. Kritik M4 karayolu üzerinde yer alan Ayn İsa’dan Rusya ve Suriye güçlerinin çekildiği iddia ediliyor. Bölgede Türk Ordusu’nun yoğun bombardımanı da dikkat çekiyor.

VERYANSIN TV

Suriye sahasında Fırat’ın doğusundaki hareketlilik son günlerdeki gelişmelerle birlikte üst seviyeye çıktı.

Bölgeye ilişkin ekimde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajlar dikkat çekmişti. 3Ekim’de yapılan uyarılar, 28 Ekim’de de tekrarlanmıştı. Erdoğan Türkiye’ye verilen sözler tutularak teröristler bölgeden çıkarılmazsa her an harekete geçecekleri uyarısında bulunmuştu. 

Erdoğan’ın sözleri Rusya ve ABD’ye mesaj olarak algılandı. Zira, ABD ile yapılan mutabakat kapsamında Tel Abyad- Resulayn hattında ilan edilen güvenli bölgeye yönelik PKK/PYD tacizlerinin engellenmesi, güvenli bölge dışında kalan Suriye-Türkiye sınır hattında ise Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca 30 km derinliğindeki bölgeden teröristlerin çıkarılması öngörülüyordu. Ancak Rusya ve ABD’nin verdiği sözler sahaya yansımadı. 

İki mutabakatın uygulanmaması sonrası PKK/PYD’nin devam eden tacizlerinin ardından Türk Ordusu’nun sahada hareketlendiği iddia ediliyor. 

Hareketlilik özellikle Ayn İsa’da yoğunlaşıyor. Kasaba bölgede kritik bir pozisyonda. Söz konusu kasabada kontrol sağlanması halinde güneydeki Teşrin bağlantısı dışında Aynel Arap’ı giden lojistik hat da bölünecek, PKK/PYD’ye silah ve petrol sevkiyatı zorlaşmış olacak. 

Bölgeden Rus ve Suriye güçlerinin çekildiği, PKK/PYD’nin kasabaya yeni sevkiyat yaptığı iddia ediliyor.

Bu gelişmelere paralel bölgeye TSK’nın yoğun topçu atışları dikkat çekiyor.

Bölgedeki hareketlilik Fırat’ın doğusu ile sınırlı değil. İdlib’de El Kaide bağlantılı HTŞ’nin saldırıları, Rusya’nın terör örgütüne verdiği yanıtlar da Suriye gündeminin ön sıralarında.

Ankara-Moskova hattında İdlib sahasında sorunları çözmeye yönelik yapılacak yeni bir anlaşma Fırat’ın doğusunda Türkiye’nin lehine gelişmelere de neden olabileceği belirtiliyor.

 

Fırat’ın doğusunda hareketlilik: Barış Pınarı Harekatı genişleyecek mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!