Suriye uyruklu Yunan casus itirafçı oldu… ‘Türkiye sınırları hakkında bilgi istediler’

MİT operasyonu sonucu Türkiye'ye yönelik casusluk faaliyeti yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Suriye ve Yunanistan vatandaşı Mohammed Amar Ampara itirafçı oldu. Yunan istihbaratçıların, Türkiye sınırlarında alınan güvenlik tedbirlerini ayrıntılı öğrenmek istediklerini anlatan casus "Suriye ülkesinden Türkiye Ülkesine kaçak olarak girenlere Türkiye güvenlik güçlerinin zor kullanıp kullanmadıklarını da soruyorlardı" dedi.

featured

Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) adına Türkiye’ye yönelik casusluk faaliyetinde bulunduğu belirlenen Yunan vatandaşı Muhammed Amar Ampara tutuklandı.

Ektin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen Ampara, eşini ziyaret amacıyla 2014-2017 döneminde 10 kez IŞİD kontrolündeki Rakka bölgesine gittiğini, ziyaretlerini EYP’nin yönlendirmesi ve bilgisi dahilinde yaptığını itiraf etti. Ampara’nın Türkiye seyahatlerinde, 2014-2022 arasında Gaziantep’teki otellerde konakladığı, bu seyahatleri de Yunan istihbarat servisi elemanlarının talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiği belirlendi.

Rakka seyahatleri dönüşünde Türkiye’nin sınır güvenliğini ilgilendiren bilgileri ve gözlemlerini Yunan istihbaratçılarla paylaşan Ampara’nın ayrıca Yunan istihbarat mensuplarının talimatlarına istinaden Mersin’de yerleşik Suriyeli kişilere ilişkin tahkikat yaptığı, Mersin’de bulunan bir kişinin de adres bilgilerini Yunan istihbarat mensuplarına gönderdiği ortaya çıktı.

IŞİD ÜYESİNİN EŞİNE PARA GÖNDERMİŞ

Sabah’tan Halit Turan’ın haberine göre, Ampara’nın Yunan istihbaratçılarının bilgisi dahilinde IŞİD mensuplarına yapılacak para havalelerinin ulaştırılmasını sağladığı, bu kapsamda eşi Randa’nın talebi üzerine Rakka’da faaliyet gösteren IŞİD mensubu Şeyh Yassin’in Fas’ta yaşayan eşine para gönderdiği belirlendi. Zanlının bunun yanında, 2020 yılında Yunan istihbaratçılarının talebi kapsamında FETÖ ile iltisaklı Gıda İhtisas Sanayici ve İş Adamları Demeği Yönetim Kurulu eski yedek üyesi Yunanistan’da mukim işadamı Bilal A.’ya ait ilişkin tahkikat yaptığı tespit edildi. MİT operasyonuyla yakalanan Ampara’nın üzerinden ise 10 bin Euro ele geçirildi.

ATİNA HAVALİMANINDA TEMASA GEÇTİLER

2001 yılında Yunanistan vatandaşlığı aldıktan sonra ailesiyle orada yaşamaya başladıklarını anlatan Ampara, etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istedi. 2014 yılına kadar Yunanistan’ın Atina şehrinde çalıştığını anlatan Ampara, oturduğu mahallede Suriye vatandaşlarının da bulunduğunu, 2014 yılında eşi Randa’nın kendilerinden habersiz eve not bırakıp Türkiye üzerinden Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığını anlattı. Eşinin geri Yunanistan’a getirmek için Suriye’ye gittiğini dönüşte de Atina havalimanında Yunan Polisi tarafından bir odaya götürülerek Yunan İstihbaratından olan Kriaki isim kadın ile Nicos isimli erkeğin odaya geldiğini buradan itibaren Yunan İstihbaratıyla teması olduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE SINIRLARI HAKKINDA BİLGİ İSTEDİLER’

Yunan istihbarat mensuplarıyla yaptığı görüşmelerin detaylarını da anlatan casus, “Yunan istihbaratçılar, Türkiye sınırlarında çok sayıda polislerin olup olmadığını, güvenlik kameraların bulunup bulunmadığını, köpeklerin sınır kapılarında aramalarda bulunup bulunmadığını sordular ve hatta bundan sonraki tüm görüşmelerimizde bu soruyu sürekli bana soruyorlardı. Türkiye’nin sınır güvenlik hattında alınan tedbirleri detayları ile öğrenmek istiyorlardı. Suriye ülkesinden Türkiye Ülkesine kaçak olarak girenlere Türkiye güvenlik güçlerinin zor kullanıp kullanmadıklarını da soruyorlardı. Bende Yunan İstihbaratına Türkiye sınırındaki ışıklandırma, güvenlik önlemleri, kontrol noktaları, devriye sayıları, illegal geçiş noktaları, kontrollerin artırıldığı dönemler hakkında bildiklerimi anlatıyordum” dedi.

‘TELEFON VERİP SOFİA İSMİYLE NUMARALARINI KAYDETTİLER’

Ampara ifadesinde “Bana hattı ile birlikte tuşlu küçük ve yeni bir telefon vererek benle iletişime geçecekleri zaman bu telefonu kullanmam gerektiğini söylediler. Bu esnada Kriaki kendi telefonumu alarak kendi numarasını Kriakos erkek ismi ile kaydetti. Daha sonra Nicos benim kullandığım telefonu alarak kendisini Sofia kadın ismi ile kayıt etti ve ben buradan ayrıldım. Ben Kriaki ve Nicos’a Yunanistan’da il değiştirsem veya bir yere gidecek olsam sürekli arar bilgi verirdim. Nicos ve Kriaki Rakka’daki son durum ve eşimin şifresini bildiği evimde kullandığım internetin Wifi şifresini öğrenmemi benden istemişlerdi. Bende eşimin Yunanistan İstihbaratı için çalıştığımı öğrenmesinden ve benim Casus olduğumu bileceği için çok fazla soru sormadım.

YUNAN İSTİHBARATÇILARA TÜRKİYE’DEN KONUM PAYLAŞMIŞ

Ampara’nın 2014-2016 yılları arasında 11 kere Yunanistan-Türkiye, Suriye ve Suriye-Türkiye-Yunanistan güzergahında giriş-çıkış yaptığı, Atina’ya döndüğünde ise Yunan istihbaratçılara bilgi verdiği ortaya çıktı. Yunan İstihbaratçılarının kendisinden Mersin’de IŞİD’e müzahir Anas S. hakkında araştırma yapmasını istediğini, bağlantılı olduğu IŞİD mensuplarının güncel durumlarını öğrenmemi istediğini belirten Ampara şöyle konuştu:

“Ben de bunun üzerine Atina’dan Mersin iline geldim. Mersin’deki Anas S.’nin açmış olduğu spor salonunun adresini ve koordinatını Yunan İstihbaratçılarına gönderdim, ayrıca Yunan İstihbaratçıları Mersin limanında gemi lojistik firmasının sahibini bana sordular bende Suriye uyruklu Ali D.’nin bilgilerini ve numarasını istihbaratçılarla paylaştım.”

Suriye uyruklu Yunan casus itirafçı oldu… ‘Türkiye sınırları hakkında bilgi istediler’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Mersin gibi Türk yurdu olan bir şehirde, spor salonu açan İsid’ ci, gemi lojistik firması sahibi Suriyeli (her türlü yasadışı işlerin yapılabileceği bir sektördür), Allah sonumuzu hayretsin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!