T24 hangi yazısını manşetten kaldırdı? CHP’de ‘Kemalciler’ ile ‘Ekremciler’ savaşı büyüyor

featured

T24 yazarı Murat Sabuncu, CHP’nin ‘Kemalciler’ ve ‘Ekremciler’ olarak bölündüğünü, bu ayrışmanın parti içerisinde gitgide büyüdüğünü ve bunun endişe yarattığını söyledi. CHP içinde ağırlığı olan bir partilinin Sabuncu’ya, ‘Hem parti hem seçimlerin geleceği için endişem var’ dediği belirtildi. Yazının sitede manşete çekildikten kısa bir süre sonra manşetten indirilmesi dikkat çekti.

VERYANSIN TV

T24, Murat Sabuncu’nun bugünkü “CHP’de Kemalciler, Ekremciler ayrımı büyüyor, partiyi de seçimi de zora sokabilir” başlıklı yazısını önce manşete çekti, kısa bir süre sonra yazı manşetten indirildi.

Sabuncu yazıda CHP içerisindeki bölünmeyi yazdı. Partinin ‘Kemalciler’ ile ‘Ekremciler’ adıyla bir ayrıma gittiğini yazan Sabuncu, üst düzey CHP’li bir yetkilinin bundan endişe duyduğunu ve parti içerisindeki bu ayrımın daha fazla büyüyeceğini belirtti.

Murat Sabuncu’nun tartışma yaratan yazısı şöyle:

“Habertürk’te Fatih Altaylı’nın yayınına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Eylül ayında” seçim beklediğini söyledi. Yani sekiz ay sonra. Beklediği gibi erken tarihte olmasa seçimler zamanında da yapılsa 17 ay kaldı. Millet İttifakı içinde de Türkiye’de de en çok konuşulan konu Tayyip Erdoğan’a karşı kimin cumhurbaşkanı adayı olacağı. Kılıçdaroğlu bu konuda çok net. Her katıldığı yayında aynı şeyleri söylüyor: “Adayı İttifak içinde oturur konuşuruz. Benim ittifak anlayışımda büyüklük küçüklük yoktur, eşitler arası ilişkiler vardır. Olayı isme indirgemek büyük hata olur. Bizim isim mi sistem mi kurtaracak? Bir konu daha var. Bir cumhurbaşkanının nitelikleri ne olmalı. Devleti iyi bilmesi lazım, devlet aklının ne olduğunu bilmesi lazım. Verdiği sözün arkasında durması lazım. Ne güzel bütün imzaları atıyorum, nereden çıktı bu parlamenter sistem dememesi lazım.”

Kılıçdaroğlu böyle konuştuğu zaman “aslında kendini tarif ediyor” diyen de var. “Açıklanacak aday yıpranmasın diye hedef şaşırtıyor” diyen de… Bunların yanına “büyükşehir belediye başkanlarımız bir dönem daha görev yapsınları da” eklediğinde “Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın önünü kesti” diye konuşan da… 

Öte yandan “Erdoğan’a karşı kim daha şanslı” başlıklı anketlere bakılınca, İmamoğlu ve Yavaş’ın oy olarak arayı daha açtıklarını görerek “Kılıçdaroğlu değil de kazanma şansı daha yüksek olan aday olsun” diye konuşanlar… Hatta kimilerinin İmamoğlu’na “tek başına bile seçime girsen sen kazanırsın” dediği konuşuluyor. 

Geçen hafta sonu CHP içinde ağırlığı olan önemli bir partili ile konuştum. Bu saygın isim “Hem parti hem seçimlerin geleceği için endişem var” diyerek şunları anlattı: 

“Parti içinde cumhurbaşkanlığı adaylığı için Kemalciler Ekremciler diye bir ayrım olmaya, hatta büyümeye başladı. Genel merkezde, il örgütlerinde, belediyelerde…Bunu hem parti hem seçimlerin geleceği açısından riskli buluyorum. Hele bir de Kemal Bey aday olur, daha önce söz verdiği gibi parti genel başkanlığından ayrılırsa durum daha da karışır. Çünkü CHP tüzüğünün görevin boşalması başlıklı 24. Maddesi’nin 2 bölümü ‘kurultay en geç 45 günde toplanır’ diyor. O zaman cumhurbaşkanlığı yarışından çok parti genel başkanlığı yarışı bile yapılabilir.” 

Önce CHP’nin tüzüğünden partide ağırlığı olan bu önemli ismin işaret ettiği  24. Maddenin 2 bölümünü aynen aktarayım: 

Genel Başkanlık boşaldığında, Parti Meclisi yeni Genel Başkanı seçmek için kurultayı en geç (45) gün içinde toplantıya çağırır. Bu süre içinde Genel Başkanlık görevleri, Parti Meclisi’nde belirlenen Genel Başkan Yardımcısı tarafından yürütülür. 

Gelelim ikinci konuya. Yani ‘partili cumhurbaşkanlığı adaylığı’ konusuna. Kemal Kılıçdaroğlu 2018 seçimlerine giderken “Bana göre partili cumhurbaşkanı olmamalı. Genel başkan olarak aday olmayacağımı aylar önce söylemiştim” diye konuşmuştu. Yani aday olursa partide bir genel başkanlık yarışının başlaması kaçınılmaz. 

İttifak ortağı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de ‘anketlerde belediye başkanlarının adları üzerinden yapılan tahminler, yaratılan beklentilerden hoşnut olmadığı’ biliniyor. 

AKP Genel Başkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli belli ki isim belli olana hatta seçimlere kadar şu an için adaylık potasında gözüken özellikle iki isimle Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu ile uğraşacak. Ne kadar başarılı olurlar bilinmez. Ama parti içinde de resmi aday belli oluncaya kadar bitmeyeceği anlaşılan bu tartışmanın endişe yarattığını görmek ilginç oldu. Önümüzdeki günlerde adaylık belirleme şekli üzerine düşünen kimi isimlerle konuşup aktarmaya çalışacağım.”

T24 hangi yazısını manşetten kaldırdı? CHP’de ‘Kemalciler’ ile ‘Ekremciler’ savaşı büyüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 sene önce

  Beterin beteri varmış.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  CHP de Ekremciler’i ikiye ayırmak lazım.
  1.Vizyonsuzlar,2.Gizli istihbaratçılar.Vizyonsuzlar Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Belediye Başkanı olarak en az bir dönem daha görevde kalması gerektiğini,yoksa İstanbulun kaybedileceğini hesaba katmayanlardır.Gizli istihbaratçılar ise CHP’nin başa gelmesinin sola kaymaya neden olma ihtimalini ortadan kaldırmaktır.Sosyalist bir Türkiye’artan insan hakları,adalet ve refah ile Ortadoğu’daki Amerikan çıkarlarını sabote edecektir.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  CHP yi sosyalist mi sanıyorsunuz ???

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Sosyalist CHP mi??Bu kafayı bulmak için ne içiyorsunuz siz???

  Cevapla
 5. Geçmişde yaptıklarına bakınca bu Kemal’e güven olmaz..
  Son dakikada çok absürd bir aday çıkarıp, ss buna oy vereceksiniz deyip, RTE’ nin ekmeğine bal-kaymak sürebilir..
  Ekmeleddin midir nedir yaşanmadımı..

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Sosyalist Kim? Ben dersimli Kemalim diyen, Ekmeleddin’i aday gösteren mi, yoksa deprem bölgesine bir uğrayıp sonra kayak yapmaya giden, önceki belediye başkanlığından şu kadar dairesi olduğu söylenen öteki mi? Amaçları Biden amcanın kucağına oturup PKK-HDP ile iş çevirmek olanların yapacağı Sosyalizm değil “Soysuzluk “dur! Gerçi artık ABD de bunlardan bir iş çıkmayacağını anladı. Bakalım neler göreceğiz

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!