Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın İstanbul’da yapılacak

Alınan son dakika bilgisine göre, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın İstanbul'da yapılacak. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres de katılacak.

featured

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni yarın 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı için Türkiye-Rusya-Ukrayna-BM arasında yapılan görüşmelerle ilgili geç saatlerde İstanbul’u ziyaret edeceği bildirildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan görüşmelerde sona gelinmiş olabilir. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı için Türkiye-Rusya-Ukrayna-BM arasında yapılan görüşmelerle ilgili geç saatlerde İstanbul’u ziyaret edeceğini bildirdi. Türkiye’nin ev sahipliğinde devam eden görüşmelere değinen Haq, “Durum biraz değişken, bu yüzden anlaşmanın ne zaman imzalanacağını gerçekten söyleyemem. Henüz tam olarak orada değiliz” dedi.

BM VE TÜRKİYE TAHIL KONUSUNDA ARABULUCU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varma konusunda umutlu olduğunu ve görüşmelerin iyi gittiğini ifade etti. BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını yeniden başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

Her ikisi de büyük küresel buğday tedarikçileri olan Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılı ile başlayan savaş küresel gıda fiyatlarını artırdı ve uluslararası bir gıda krizine neden oldu. Savaş, nedeniyle Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden yaptığı tahıl ihracatı dururken, 20 milyon ton tahıl Odesa Limanı’ndaki silolarda mahsur kaldı.

KALIN’DAN ‘TAHIL SEVKİYATI’ ANLAŞMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Kalın: “Dünya tahıl güvenliği için kritik önemdeki Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde, BM Genel Sekreteri Sayın Guterres’in ve Rusya Federasyonu ve Ukrayna heyetlerinin katılımıyla yarın İstanbul’da Dolmabahçe çalışma ofisinde yapılacak.” dedi.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın İstanbul’da yapılacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Şu başlıkları aman ha iktidarın işine gelir yandaş derler korkusuyla o kadar steril atıyorsunuz ki! Keşke her başlığınız bu kadar yansız olsa..umarım yayınlarsınız. Diyorum çünkü onu bunu değil de sizi takip etmemizin bir sebebi var; her görüşten vatanseverlerin burada olduğuna ilişkin kanı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!