Tahliyeler başladı

featured

İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı.

İstanbul Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nden tahliye edilenler otobüslerle dışarı çıkarıldılar. Cezaevi çevresinde ise yoğun güvenlik önlemleri alındı.  İETT Otobüsleri, cezaevi minibüsleri ve HAVATAŞ’a ait otobüsler ile tahliye edilenlerin sosyal mesafe kuralına uyarak maske taktıkları görüldü.

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde tahliyeler başladı. Hükümlüler, otobüslere bindirilerek cezaevinden ayrıldı. Cezaevi çevresinde ise polis ekiplerince yoğun güvenlik önlemleri alınırken, tahliye edilenlerin sosyal mesafe kuralına uydukları ve maske taktıkları görüldü.

Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan da 715 mahkum tahliye edildi. Tahliye haberini duyan mahkum yakınları, cezaevleri önlerine gelerek yakınlarını bekledi. Adıyaman’da halk otobüsleri ile açık cezaevinden alınan 715 mahkum, şehir merkezinde yakınları tarafından karşılandı.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tahmini olarak kapalı ceza infaz kurumlarından 15.000 kişi, açık ceza infaz kurumlarından 30.000 kişinin tahliye edilmesi beklenmektedir. Koronavirüs tedbirleri kapsamında açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişi de izne ayrılacak” denildi.

ANTALYA’DA 900 MAHKUM

Antalya E Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliyeler başladı. Cezaevinden gün sonuna kadar yaklaşık 900 mahkumun tahliye edileceği açıklandı. Cezaevi önünde dün sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alınmaya başladı. Cezaevine sivil vatandaş ve araçlar yaklaştırılmazken, çevik kuvvet ve özel harekat polisleri de çevrede kuş uçurtmadı. Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun önüne bu sabah erken saatlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait özel halk otobüsleri getirildi. Ailelerin cezaevi önündeki bekleyişleri sürürken, polis ve jandarma, kurdukları bariyerlere kimseyi yaklaştırmadı.

‘CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM’ DİYE BAĞIRDI

İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, merkez Sarıçam ilçesindeki Adana E Tipi Kapalı Cezavi’ne giden yollarda güvenlik noktaları oluşurdu. Bu noktalardan kontrollü geçişlere izin verildi. Çoğu Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok sayıda otobüs cezaevi yerleşkesine hareket etti. Koronavirüs salgını nedeniyle önlem alan ve maske takan yüzlerce hükümlü, otobüslere bindirilerek cezaevinden ayrıldı. Bir hükümlü otobüsün penceresinden, ”Mutluyum. Cumhurbaşkanıma teşekkür ediyorum. Umarım tüm arkadaşlarım çıkar” dedi.

Jandarma ve polis ekiplerinin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliyelerin sürdüğü öğrenildi.

Gaziantep Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kalanların tahliyelerine başlandı. Polis ekipleri cezaevi önünde yoğun güvenlik önlemi alırken, 600’ü aşkın hükümlü otobüslere binerek cezaevinden ayrıldı. Tahliye olanlar otobüs camlarından kendilerini görüntüleyen gazetecilere el salladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler çerçevesinde yapılan tahliye sırasında hükümlülerin otobüslerde sosyal mesafe kuralına uyarak oturdukları da görüldü.

DÜZENLEMEDEN KİMLER FAYDALANIYOR?

İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Kabul edilen yasa kapsamında koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre 2 aylık sürelerle 3 kez uzatılabilecek. Ağır hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlüler de denetimli serbestlikten yararlanacak.

Tahliyeler başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bakışlar çok manidar.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!