Talimat gönderildi… KYK yurtlarında öğrenci sayıları artacak!

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, üniversitelerin yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerin yurt sorunu yaşamaması için ülke genelindeki tüm yurtlara barınma kapasitesini artırması talimatını verdi. Kalabalık olan yurtlardan şikayet eden öğrenciler, alınan bu kararla yurtların daha kalabalık olacağından ve yaşam şartlarının zorlaşacağından endişeli.

featured

VERYANSIN TV / ÖZEL

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, üniversitelerin yeni dönem kayıtları sonrasında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü yeni bir karar aldı. Ülke genelinde tüm yurtlara gönderilen talimata göre, yeni dönemde öğrencilerin yurt sorunu yaşamamaları gerekçesiyle yurtlarda kalan öğrenci sayılarında artışa gidilecek. Talimatta, oda genişliğine göre barınma kapasitesinin artırılması istenirken, odalara ek yataklar ve dolaplar konulacak.

KYK yurtlarında kalacak olan öğrencilerin tam sayılarının ise Eylül ayında netleşeceği öğrenildi.
KYK yurtlarında kalan öğrencilerin, bugüne kadar en çok kalabalıktan şikayet ettiği biliniyor. Öğrenciler özellikle ders çalışmakta zorlanıyor, internet kullanımında da sıkıntılar yaşanıyor. Yemek konusunda  rahatsızlığını dile getiren öğrencilerin de olduğu gelen bilgiler arasında.

YÖK’ün verilerine göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında üniversitelerde örgün eğitim gören öğrenci sayısı 3 milyon 800 bin. KYK yurt kapasitesi ise 695 bin 834. Yurt kapasitesi öğrencilerin yalnızca yüzde 18’ine denk geliyor. Buna karşın birçok kentte KYK yurtlarında iki öğrenciye bir yatak düşüyor.

Talimat gönderildi… KYK yurtlarında öğrenci sayıları artacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!