Tansu Çiller: Merkez sağa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, bunun başını çekebilirim

Bir canlı yayın programına telefonla bağlanan eski Başbakan Tansu Çiller, Türkiye gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Çiller, merkez sağa ihtiyaç olduğunu iddia ederek "bunun başını çekebilirim" dedi.

featured

Karabük’ün il oluşunun 27. yıl dönümünü kutlayan Eski Başbakan Tansu Çiller, katıldığı bir canlı yayında Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çiller açıklamalarında, “Merkez sağda ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, bunun başını çekebilirim” dedi.

Yeni bir dünya kurulduğunu ve iki bloğun da oluştuğunu söyleyen Çiller, Türkiye’nin uluslararası bir vahim sorunla karşı karşıya kaldığının savundu. Çin’in 10-15 yıl içerisinde dünya birinciliğini alacağını söyleyen Çiller, şöyle devam etti:

“Şu anda eksik gördüğüm bir şey var. Türkiye’de merkez sağ yok. Yani merkez sağ ve merkez sol da yok aslında. Merkez sağım diye ortaya çıkanlar aslında merkez sağ değil. Doğru Yol Partisi’nden kopup sonra AK Parti’nin kurucusu olup sonra MHP’nin elini öpüp sonra ondan çıkıp ben merkez sağ olacağım diye bir takım milliyetçi ayakları kesen, milliyetçi cenahı o parti içinde yok eden bir yaklaşımla merkez sağ olunmuyor. Merkez sağ gerçekten bütün ülkeyi kucaklayan herkesi rahat ettiren ama Türkiye’nin aynı zamanda milliyetçilik ruhunu tek çakıl taşı vermem anlayışıyla icraata koyan, uygulayabilen, uluslararası düzeyde bunu yapabilen bir yaklaşımdır. Türkiye zannedildiğinden çok daha vahim bir sorunla, uluslararası sorunla karşı karşıya. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu kurulan yeni dünyada iki blok oluştu. Bunlardan bir tanesi Çin. Ki 10-15 yıl içerisinde birinciliği alacak. Tüm gelir olarak dünya gelirinin en birincisi olacak. Çok az zamandan bahsediyorum. Eskiden biz bunu yüz yıl sonra falan derdik. 10-15 yıl diyorum. Bunun yanında Rusya, Hindistan, İran var. Bir blok oluşmaya başladı.”

AKP DÖNEMİNİ SAVUNDU

“Bakın Türkiye’nin yüzde 6,5 doğal bir büyüme oranı var. Nedir bu büyüme oranı? Tek başına iktidarlar olduğu zaman, Türkiye 6,5 büyümüş. Ne olmuş arada darbeler olmuş. O zaman 3,1’e düşmüş. Ama eğer koalisyonlar olursa, koalisyonlar döneminde Türkiye’nin büyüme oranı 2,8. Darbelerin de altında. İki veya üç partili koalisyonlardan bahsediyorum. Yüzde 80 veya yüzde 90’da iki parti. O bile kimlerin ne olacağını ne yapacağını bilemeyen bir ortam oluşturuyor. Şimdi aralarından daha henüz bir Cumhurbaşkanı adayı çıkaramamış. Birisi çıkıyor iradesini koyamıyor. O irade altı parçaya bölünmüş. Hepsi farklı bir şey düşünüyor. Yani daha Cumhurbaşkanı adayını belirlemekte bir araya gelemeyen ve bir aday çıkaramayan o iradeyi bölüşürken kavgaya düşen bir irade nasıl olacak da bir araya gelip de Türkiye’yi böyle bir ortamda idare edecek.”

6’lı masanın kazansa bile HDP’nin ipine asılarak çoğunluğu bulacağını ve azınlık hükumetinin kurabileceğini savunan Tansu Çiller, “Ben bütün bunları gördükçe ülkem adına bir anne gibi, evladına bakar gibi ülkeme bakıyorum. Hiçbir kişisel ikbal veya sandalye dileğim yok. Allah şahidimdir. Nasıl olsun ki?” diye konuştu.

‘MERKEZ SAĞA İHTİYAÇ VAR, KURULMASINA YARDIMCI OLABİLİRİM, BUNUN BAŞINI ÇEKEBİLİRİM’

Çiller, “Türkiye’nin başına neler gelebileceğini görüyorum. Onun için bir merkez sağa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun kurulmasına yardımcı olabilirim. Bunun başını çekebilirim. Bu kapıyı açık tutmak için mücadele verebilirim. Ben karar da vermedim. Milletim karar versin” dedi.

‘İYİ GİDİYOR İŞLER. TÜRKİYE RAHAT, BÜYÜMESİ İYİ’

Kendisine şu ana kadar çok ısrar edildiğini iddia eden Çiller, “Bana çok ısrar edildi şu ana kadar gel diye? Ben dedim ki niye geleyim? İyi gidiyor işler. Türkiye rahat büyümesi iyi. Bir ihtiyaç olacak ben bu ihtiyaca cevap verdiğimi göreceğim ve Türkiye çok büyük bir tehlike altında göreceğim. Şimdi bütün bunlar bir araya gelince benim bu ülkenin bana verdiklerinden sonra, bana verdikleri tecrübelerden sonra eğer benim üstümde bir vebal, görev varsa bunu yerine getirmekten kaçmamalıyım. Ama böyle bir talebim, isteğim yok. Heyecanım Türkiye için. Türkiye bölünmesin. Çekoslovakya’ya yaptıklarını daha dün biliyorsunuz. 27 üyeli Avrupa Birliği nereden geldi? Bunlar bölünen ülkelerden geldi. Bu ülkeleri bilinçli böldüler. Şimdi Ortadoğu’da bölünme noktasında hedef olan maalesef ülkemiz. İşte bütün bunlar içerisinde zor bir karar beni bekliyor. Daha o kararı vermedim. O kararı kendim için kesinlikle vermezdim. Ama ülke için böyle bir ihtiyaç varsa ne olduğum da hiç önemli değil. Türkiye yeter ki yanlış adımlar atarak kendine altılı koalisyonlara, HDP’nin ipine bağlı olarak bir çoğunluğu zar zor elde etmelere, doğru dürüst bir kişinin çıkıp da adayım diyemediği o iradeyi kendinde bulamadığı bir ortamda hangi iradeyle Türkiye’yi idare edecekler. Bütün bunlar beni kısaca dehşete düşürüyor” diye ifade etti.

Tansu Çiller: Merkez sağa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, bunun başını çekebilirim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 8 ay önce

  ha ha) tayyibin bel bagladiklari bunlar simdi.

 2. 8 ay önce

  ahi gitmis vahi kalmis. babama uc anahtar vaad etmistin, iki anahtarini almistin.

 3. 8 ay önce

  Yok teyze kalsin. Senin ne mal oldugunu unutmadik. Sen amerikan vatandasligini ne yaptin sahi??

 4. 8 ay önce

  yok be ninem, yeterince yaşlı var piyasada.. üstelik sen herşeyi birbirine karıştırıyorsun.. sen otur evinde..

 5. 8 ay önce

  Yeter be.Nekadar politikacı eskisi varsa sahnedeler.M.Sarıgül ve T.Çiller.
  Bu ne hırstır yahu.Oturun bir kenardaSenin ne halt olduğunu bu millet
  biliyor,ülkeye yaptığın kötülükleride.Son sosyalist devleti de yıktık diye
  göbek atmıştın.Şimdi ne yüzle ortaya çıkıyorsun be kadın?

 6. 8 ay önce

  Türk Milleti, Adaletli, Ahlaklı, Zeki, Bilgili, İşin Ehli, Liyakat sahibi ben değil BİZ diyen partim değil HALK diyen KİNİ değil SEVGİYİ çoğaltan, bölmeyen birleştiren antiemperyalist, terli üretim diyen, geliri olabildiğince adil dağıtan siyaseti bayrak yarışı gibi görüp zamanı geldiğinde severek koltukları bırakacak TÜRK GENCİ SİYASETÇİLER istiyoruz.

 7. 8 ay önce

  Yaw hehe Bi sen eksiktin çaldıkların bitti sanırım

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!