Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller, geçirdiği kalp krizinin ardından 86 yaşında hayatını kaybetti.

featured

Bir süredir diyaliz tedavisi gören Özer Uçuran Çiller, Sarıyer Yeniköy’deki evinde sabah saatlerinde kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi. Özer Uçuran Çiller’in cenazesinin özel bir hastanenin morguna kaldırıldığı öğrenildi.

ÖZER UÇURAN ÇİLLER KİMDİR?

1937 doğumlu olan mühendis ve iş insanı Özer Uçuran Çiller, Türkiye’nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller’le 1963 yılında evlenip “Çiller” soyadını aldı. Çiller çiftinin bu evlilikten Mert ve Berk adında 2 çocukları dünyaya geldi.

Hafızalarda ekonomik kriz, gaflar ve karanlık bir dönemle yer edinen sağcı siyasetçi Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller de batırılan İstanbul Bankası Genel Müdürü olarak tahsis ettiği krediler ve sahibi olduğu Marsan Marmara Holding’in işleri/ilişkileri nedeniyle tartışmalı bir isim oldu.

Tansu Çiller’in, 20 Ekim 1991 seçimlerinde DYP’den parlamentoya girip önce Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı, 1993’te de Başbakan olduğu süreçte, yasa gereği yapmak zorunda olduğu servet beyanında gizlediği serveti ortaya çıkınca, Çiller çiftinin serveti Türkiye gündemine oturdu.

Çiller çiftinin ABD’de sakladığı malvarlığının ve Çiller’lere ait Marsan Holding’in yıllarca vergi ödemediğinin ortaya çıkmasının ardından TBMM Liderlerin Mal Varlıklarını Araştırma Komisyonu kuruldu. Özer Uçuran Çiller, bu komisyonda verdiği ifadede, tartışılan servetine ilişkin olarak “Kayınvalidemin çıkınında altın bulduk” açıklaması yaptı.

Ayrıca Başbakanlık örtülü ödeneğinden, Çiller’in talimatıyla gece saatlerinde kamu bankaları açılarak çekilen yüzlerce milyon lira da gündem konusu oldu. Çiller önce reddettiği bu para için, “Nereye harcandığını açıklarsam savaş çıkar, dünya birbirine girer” dedi.

Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller hayatını kaybetti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!