Tarihin en büyük kasırgası Dorian ABD’yi alarma geçirdi

Bölgede görülen en güçlü kasırga olduğu ifade edilen Dorian Kasırgası şiddetlenerek Atlas Okyanusu'nda ilerliyor.

Bahamalar’dan Dorian Kasırgası geçti. Bahamalar’da evleri su bastı, elektrik direkleri alev aldı, çatılar uçtu.ABD Ulusal Kasırga Merkezi şu ana kadar bölgeyi vuran en güçlü kasırga olduğunu belirtti.Şiddetli yağış bırakan kasırganın Bahamalar üzerinde ciddi tahribata yol açacağı tahmin edilirken, yetkililer şu ana kadar herhangi bir can kaybının rapor edilmediğini ve gerekli tüm tedbirleri aldıklarını açıkladı. Yaklaşık 280 km hızla Bahamaları vuran Dorian Kasırgası şiddetlenerek Atlas Okyanusu’nda ilerliyor.

ABD Başkanı Trump ‘Üzerimize neyin geldiğini bilmiyoruz ancak tüm tedbirlerimizi aldık, hazırlıklıyız’. ifadesini kullandı. Georgia eyaleti Valisi Brian Kemp de 12 şehirde acil durum ilan etti.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, şiddetini artırarak 5. seviyeye ulaşan Dorian merkezin aktardığı bilgilere göre rüzgar hızı saatte 295 kilometreyi bulan Dorian, şu ana kadar bölgeyi vuran en güçlü kasırga olarak kayıtlara geçti.

Şiddetli yağış bırakan kasırganın Bahamalar üzerinde ciddi tahribata yol açacağı tahmin edilirken, yetkililer şu ana kadar herhangi bir can kaybının rapor edilmediğini ve gerekli tüm tedbirleri aldıklarını açıkladı.

Dorian’ın pazartesi akşam saatlerinde Florida sahillerini etkilemeye başlayacağı ancak asıl olarak daha kuzeydeki Georgia ve Güney Carolina eyaletlerini vurmasının beklendiği kaydedildi.

Ulusal Kasırga Merkezine göre 5 gün daha “kasırga” özelliğini koruması beklenen Dorian’ın, saatte 13 kilometre hızla ABD sahillerine doğru hareketine devam ettiği bildirildi.

TRUMP’A DORIAN BRİFİNGİ

Öte yandan önceden planlanan Polonya ziyaretini kasırga dolayısıyla iptal ederek Washington’da kalan ABD Başkanı Donald Trump, Dorian ile ilgili olarak yetkililerden kapsamlı bir brifing aldı.

Dorian için, “Üzerimize neyin geldiğini bilmiyoruz ancak tüm tedbirlerimizi aldık, hazırlıklıyız.” ifadesini kullanan Trump, Florida, Georgia ve Güney Carolina’da acil durum ilan edildiğini ve tüm yetkililerin görevlerinin başında olduğunu vurguladı.

Merkez, daha önce Florida eyaletini vurması beklenen kasırganın dün yön değiştirerek kuzeye doğru yöneldiğini ancak gücünü koruduğunu açıklamıştı.

Yetkililer, Dorian’ın karaya ulaştıktan sonra yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açabileceğine dikkati çekiyor.

GEORGIA’NIN KIYI KENTLERİ İÇİN TAHLİYE KARARI

Georgia eyaleti valisi Brian P. Kemp, kıyı kentleri Chatham, Bryan, Liberty, McIntosh, Glynn, ve Camden için tahliye kararı verildiğini duyurdu. Valilik kararnamesinde, söz konusu kentlerde yaşayan kişilerin ‘Pazartesi günü öğle saat 12:00’dan itibaren’ bölgeyi terk etmesi gerektiği bildirildi.

600’DEN FAZLA UÇUŞ İPTAL OLDU

ABD medyasında yer alan haberlere göre, ülkede pazartesi günü yapılması planlanan 600’den fazla uçuş, kasırga nedeniyle iptal edildi. CNN’in bildirdiği üzere, Orlando Uluslararası Havalimanı’nda en az 110 uçuş, Fort Lauderdale Uluslararası Havalimanı’nda 99 uçuş, Palm Beach Uluslararası Havalimanı’nda ise en az 52 uçuş süresiz olarak iptal edilmiş oldu.

‘DORIAN’IN GÖZÜ’NDE ‘STADYUM ETKİSİ’

Dorian kasırgasının Abaco adalarına yaklaşırken yakalanan ‘gözü’ sosyal medyada paylaşıldı.

Paylaşılan görüntülerde, ‘stadyum etkisi’ olarak da bilinen bir fenomen göze çarpıyor.

STADYUM ETKİSİ NEDİR?

Bilim adamlarına göre tropikal kasırgalar, ‘kasırganın gözü’ olarak da adlandırılan ‘batan’ hava çekirdeğine sahip. Bu çekirdek bölgenin havası sakin ve bulutsuz olmasıyla dikkat çeker. Küresel formasyon çapı 2,5 kilometre’den 370 kilometreye kadar değişebilir. ‘Stadyum etkisi’, bir stadyuma benzemek için göz duvarının dışa doğru kıvrılmasına değinen bir fenomendir.

KASIRGANIN ETKİSİ ALTINA ALMASI BEKLENEN BÖLGELERDE OKULLAR TATİL

Kasırganın en sert geçeceği tahmin edilen eyaletlerden Georgia’nın bazı bölgelerinde üniversite ve diğer okullarda eğitime ara verildiği duyuruldu.