Tarihte İngilizleri 3 kez mağlup eden tek adam

Gürbüz Evren yazdı...

Tarihte İngilizleri 3 kez mağlup eden tek adam

Cumhuriyet Bayramınızı farklı bir bilgi paylaşarak kutlamak istedim.

Ekim 1933'de, İngiltere Başbakanı Ramsay McDonald, Türkiye Cumhuriyeti'nin 10 kuruluş yıldönümü için Ankara'ya gönderilecek kutlama mesajı konusunu İngiliz Bakanlar Kurulu toplantısında tartışmaya açar.

Çoğu bakan kutlamanın sıradan bir mesajla geçiştirilmesinden yanadır.

Bunun üzerine durumu açıklığa kavuşturmak isteyen Başbakan McDonald şöyle der, "Beyler, Dünyanın tartışmasız hâkimi İngiltere Krallığını 8 yıl içinde tam 3 kez mağlubiyete uğratan eşsiz bir askerin, devlet adamının ve liderin kurduğu Cumhuriyet için kutlama mesajı göndereceğiz. Ne yazsak yetersiz olacaktır...."

Bu sözler üzerine bakanlar, "Mustafa Kemal ülkemizi nasıl 3 kez yenilgiye uğrattı ki?” diye sorarlar.

İngiliz Başbakan McDonald ders niteliğinde bir yanıt verir; “Mustafa Kemal önce bir Albay olarak Çanakkale'de karşımıza çıktı. Askeri dehası ve önderliği ile sadece bizi değil Fransızları da yendi. Daha sonra Anadolu'da karşımıza çıktı ve her türlü silahla donatıp öne sürdüğümüz Yunanistan'ı ve tabi ki bizi yendi. Böylece İngiliz sömürgelerindeki bağımsızlık yanlılarının örnek aldığı lider oldu…."

McDonald sözlerini tamamlamadan, Maliye Bakanı Neville Chamberlain araya girer ve "Peki üçüncü kez nerede yendi" diye sorar.

İngiliz Başbakan, "Mustafa Kemal’in bize tattırdığı 3. yenilgi, aldığımız en büyük yenilgidir” der ve devam eder, “Hiç ummadığımız bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Geçen 10 yılda da mucizeler yaratarak bu Cumhuriyeti güçlendirdi. Açıkçası Cumhuriyet'in dayanamayacağını, birkaç yıl içinde çökeceğini düşündüğümüz için İngiltere Büyükelçiliği'ni İstanbul'dan Ankara'ya taşımadık. Bizi destekleyen İtalya ve Fransa sonunda Ankara'ya gitti. En çok direnen biz, 1930'da Büyükelçiliğimizi Ankara'ya taşımak zorunda kaldık. Mustafa Kemal, artık alt edilemeyeceğimiz bir Türkiye Cumhuriyeti ile karşı karşıya olduğumuzu göstererek bizi mağlup etti. Bundan büyük yenilgi olur mu?”

Cumhuriyet Bayramı herkese kutlu olsun. Nice bayramlara.