Tarikattaki istismar… Yusuf Ziya Gümüşel: Tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve 6 yaşındaki kızını evlendirdiği Kadir İstekli'nin ifadesi ortaya çıktı. Yusuf Ziya Gümüşel ifadesinde "Tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği kararı bozacak allah vardır" dedi. Kadir İstekli ise "Bu karardan 2 gün sonra hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine gidip kendim teslim oldum" ifadelerini kullandı. 

featured

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği ve kız çocuğunun yıllarca tecavüze uğradığı iddialarına ilişkin iddianame geçen günlerde kabul edildi.

İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi. H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Kararın ardından harekete geçen polis, önce Kadir İstekli’yi Pendik’te gözaltına aldı. İstekli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra ise baba Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin ifadeleri ortaya çıktı.

‘KARARIN UYGUNSUZ BİR İŞ OLDUĞUNA İTİKAT EDİYORUM’

Mahkemede son sözü sorulan Yusuf Ziya Gümüşel’in, “Yakalama kararını kabul etmiyorum. Mahkemeye dışarıdan müdahale üzerine verilen kararın uygunsuz bir iş olduğuna itikat ediyorum. Önce tutuklama kararı verilmedi. Daha sonra tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği kararı bozacak allah vardır” dediği öğrenildi.

‘KENDİM TESLİM OLDUM’

Kadir İstekli’nin ise, “Mahkemenizin duruşma tarihi ilk olarak Mayıs’a verildi. Sonra Ocak ayına alındı. Bu karardan 2 gün sonra hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine gidip kendim teslim oldum” diye konuştuğu kaydedildi.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin İstanbul’da bir cezaevine götürüldükten sonra İstanbul dışında yüksek güvenlikli bir cezaevine sevk edilmeleri bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında dini nikahla evlendirmesi ve cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. 6 yaşında dini nikahının kıyıldığı ve yıllarca zincirleme istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle adliyeye giden H.K.G’nin haziran ayında savcıya verdiği son ifade şunları söylemişti: “Ben 6 yaşındaydım. Evde kız kardeşimle oynarken annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu…. Babam anneme dönerek ‘bak kızım büyümüş, artık gelin olabilir’ dedi.”

H.K.G., yaşadığı istismarı, “O gece sonrasını hatırlamıyorum. Sadece büyük bir karanlık hatırlıyorum.” diyerek anlatmıştı.

H.K.G.’nin o dönem 14 yaşında olduğunun MERNİS kayıtları ve Özel hastanedeki doğum raporundan açıkça belirtilmesine rağmen kemik yaşının tespiti için hastaneye sevk edildiği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen raporda mağdurun 21 yaşında olduğunun bildirilmesi üzerine kovuşturmaya yer yoktur kararı verildiği belirtilmişti.

Yaşanan skandal olayın geçen günlerde gündeme gelmesinin ardından iddianame düzenlenmiş ve Yusuf Ziya Gümüşel ile Kadir istekli tutuklanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklandı: İşte tarikattaki istismarda ilk ifadeler…

thumbnail
İlişkili Haber

H.K.G.’nin ailesi kaldığı sığınma evini basmış

Tarikattaki istismar… Yusuf Ziya Gümüşel: Tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu tür vakıfların çalışmaları hemen durdurulmalı, haksız sağladıkları nakit,mal, mülkleri hazineye devir edilmelidir. Suçluların, en ağır cezayı almalarıyla birlikte, bunları, ana babaları eşleri, kardeşleri, kısaca bütün müritlerini de, dürüst, uzman psikiyatr, psikolog, ilahiyatçılar vb. eğitimcilerin ortak reablitasyon programlarıyla doğru bilgilere sahip birey olmaları sağlanmalıdır. diye düşünüyorum.

  2. 2 ay önce

    Olay biraz daha netlesinceye kadar, ev hapsi daha iyi olurdu bence. Bilmiyorum, belki de boylesi daha iyi oldu ama magdur oldular yine. Sanmayinki bunlar hapiste zorluk cekecekler. Yedikleri onlerinde yemedikleri arkalarinda olacak. Ustune cemaat uyeleri daha siki baglanacaklar. Zulum goruyoruz deyip. Bu olay sadece tecavuz vakasi degil, daha once de soyledim, bu adamlar hadisler esliginde dogru yaptiga inaniyor. Evlilik olarak goruyor. Oyle sacma salak bir durum.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!