Tartışılan valinin görevden alınmasında İyi Parti ayrıntısı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın aniden görevden alınmasıyla ilgili, Funda Kocabıyık'ın eşi Hüseyin Kocabıyık'ın İYİ Partili yönetici ile görüşmesine dikkat çekildi.

featured
service

VERYANSIN TV

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın aniden görevden alınmasıyla ilgili çarpıcı bilgiler gün yüzüne çıktı.

usakgundem.com haber sitesinin yazarı Salih Kılınç, ‘Funda Hanımı Valilikten eden süreç ne zaman başladı?’ Başlıklı yazısında dikkat çeken bilgiler paylaştı. Yazar Kılınç, Kocabıyık’ın görevden alınmasına giden sürecin başlangıcının Vali Funda Kocabıyık’ın eşi Hüseyin Kocabıyık’ın bir İyi Partili yöneticiyi ziyareti olduğunu söyledi.

İşte yazının dikkat çeken o bölümleri:

“(…) Edindiğim bilgilere göre, her şey birkaç saatin içerisinde oldu.

Uşak Valisi’nin eşi gazeteci ve 26. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık önceki akşam saat 22.00 sıralarında peş peşe twetler atıyor.

Kocabıyık’ın bu twetleri üzerine Ankara birden hareketleniyor. Özellikle İçişleri Bakanlığının binasında ışıklar yanıyor ve telaşlı bir hareketlilik göze çarpıyor.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Ankara-İzmir Karayolu üzerinde bulunan valilik konağında günün yorgunluğunu atmaya çalışıyor. Saat 23.00 sıralarında uyumak için hazırlandığı sırada kendisine bir telefon geldi. Telefondaki kişi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu. Vali Hanım’a görevden alındığını ve acilen Ankara’ya gelmesi gerektiğini tebliğ eder.

Derhal etrafına hazırlık yapılmasını ve Ankara’ya gitmesi gerektiğini belirterek talimatlar yağdırır. Eşinin attığı twetlerden yaklaşık bir saat sonra Vali Hanım sessiz bir şekilde Ankara’ya doğru yola çıkmıştır.

Saat 23.00 de Valilik konağındaki hareketliliği gözlemleyen konağın komşuları bana, ”Biz, büyük bir kaza ya da felaket olduğu için Vali Hanım olay yerine hareket etti diye düşünmüştük. Sabah görevden alındığını öğrendik” şeklinde anlattı.

Uşak’ta 2018 yılında başlayıp 4 yıl süren ilk kadın Vali dönemi de dramatik bir şekilde sona ermiş oldu.

HÜSEYİN KOCABIYIK KİMLE GÖRÜŞMÜŞTÜ?

(…) Şimdi hepiniz Hüseyin Kocabıyık’ın attığı twetler yüzünden Vali hanımın görevinden alındığını düşünüyorsunuz. Düne kadar bende öyle düşünüyordum. Ancak geçtiğimiz Şubat ayında kamuoyunun gündeminde fazla yer almayan bir olay yaşanmıştı.

25 Şubat tarihinde Şehit yakınına küfrettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oklarına hedef olanı İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP eski İzmir Vekili Hüseyin Kocabıyık görüşmüştü. Bu görüşmenin sosyal medyada paylaşılan fotosunu da Vali Funda Kocabıyık’ta beğenmişti.

İşte Vali Hanımı koltuğundan eden süreç 25 Şubat’ta gerçekleştirilen bu görüşme ile ve fotoğrafının beğenilmesi ile başlamıştı.

Vali Hanımın eşi gazeteci ve 26. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, bir twetinde; “Yazdıklarımı kimse başka yerlere çekmesin. Ak Parti kuruluş beyannamesi benim yazdıklarımın referansıdır. Biz bu partide fikirlerimizi her zaman özgürce söyledik ve söyleriz. Yazdıklarım ilkeseldir” ifadesini kullanmış.

Kendisi söylüyor, AK Parti’nin kuruluşunda yer almış, milletvekilliği yapmış. Eşinin valilik gibi önemli bir makamda oturduğunu bile bile bu insan bu twetleri niçin atar? Reisin en çok nefret ettiği siyasetçilerden birisi olan Lütfü Türkkan ile niye görüşür?

AK Parti’de demokrasinin reislerinin 2 dudağı arasında olduğunu da bana kalırsa iyi biliyordur. Bunları bile bile Sayın Kocabıyık gemileri neden yaktı? Muhtemelen Kocabıyık çifti, görevden alınmayı Şubat ayından bu yana bekliyorlardı.

KOCABIYIK AKP’DE MUHALEFETİN SESİ Mİ OLMAK İSTİYOR?

Bence, Hüseyin Kocabıyık’ın gemileri yakmasının nedeni, AK Parti içerisinde muhalefetin sesi olmaya çalışmasından kaynaklanıyordur. Şehit yakınına küfür ettiği için siyasetten dışlanma noktasına gelen Lütfü Türkkan, AKP’nin kuruluş beyannamesini hazırlayan gazeteci ve eski vekil Hüseyin Kocabıyık ile herhalde pazardaki domates biber ve kabak fiyatlarının pahalılığını konuşmamıştır. Kocabıyık’ın bu davranışları resmen iktidara bir başkaldırış gibi görünüyor.

Kocabıyık, hiç de yabana atılacak boş bir insan değil. ABD ile ilişkilerinin iyi olduğu 90’lı yıllardan bu yana bilinir.

Hüseyin Kocabıyık, yıllar önce gazetede yazdığı bir yazıda Fetullah Gülen’i “Bin yılın insanı” gibi çok iddialı sözlerle övmüştü.

Hüseyin Kocabıyık, Mümtaz Türköne, Orhan Özcanlı ve Şükrü Karaca gibi FETÖ’ya yakınlığı ile tanınan isimlerle Tansu Çiller’in Başbakan, Meral Akşener’in İçişleri Bakanı olduğu dönemlerde Öncü Gazetesi’ni çıkarmış, bu isimler ABD’nin de sıcak baktığı isimler olarak tanınmıştı. (Erdem Atay 3 Nisan 2020 tarihli Veryansın Tv.İnternet Haber Sitesinde yayınlanan köşe yazısı)

Hüseyin Kocabıyık, eşinin valilik makamını yakmak pahasına AKP yönetimine “Şah” dedi. Bu oyunda kimin mat olduğunu pek yakında göreceğiz.”

İzlemek için:

Tartışılan valinin görevden alınmasında İyi Parti ayrıntısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Normal bir memleket olsa insan icine cikamamasi gereken adam hala fotograf veriyor. Her firsatta kadinligindan, iffetinden dem vuran Meral Apla, bu baci … ile niye hala devam ediyorsun. Hepiniz akpye gecin olsun bitsin, yok bir farkiniz.

  Cevapla
 2. 2 hafta önce

  Memlekete vali ya da siyasetçi yok ta bunlardan başka! Umarım devamı gelir. Birçok şeyi ancak sizler ifşa ediyorsunuz 👍 Bu tip tasfiyeleri her siyasi partinin desteklemesi lazım esasen. Ama çöpler dağ gibi olup sonra da halkın umudu nasıl olur?

  Cevapla
 3. 2 hafta önce

  filler tepişiyor

  Cevapla
 4. 2 hafta önce

  İfşa güzel ama biraz eksik. Funda Kocabıyık Fulbright eğitim komisyonunun da üyesi idi. Komisyonun 5 yabancı, 4 yerli üyesi oluyor genellikle. Komisyonun başkanı da ülkemizde mukim bir Amarigalı olur. 1949’dan bugüne Türkiye’de büyük işler yapan Fulbright’çılar! Bunu niye kimse yazmıyor?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!