Tasarruf bir tek vatandaşa! 14 günde dev araç kiralama harcaması

Kamu kurumlarına gönderilen "tasarruf genelgesi" havada kaldı. 14 günde 1,1 milyar TL’lik araç, 35 milyon TL'lik organizasyon gideri yapıldı.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamu kurumlarına, 17 Temmuz’da gönderdiği Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “tasarruf” çağrısı sözde kaldı.17-31 Temmuz döneminde kamu idareleri 1,1 milyar TL’lik araç kiraladı, 35 milyon TL’lik organizasyon giderine imza attı.

Genelgenin işleme konulma tarihinin 14. günü olan 31 Temmuz itibarıyla kamu idarelerinin toplam taşıt kiralama, organizasyon ve tanıtım gideri 1 milyar TL’yi aştı.

1,1 MİLYAR TL ARAÇLARA GİTTİ

BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, 17 Temmuz-31 Temmuz döneminde kamu idareleri, araç kiralamaya yönelik toplam 52 sözleşmenin tarafı oldu. Yaklaşık maliyetin toplamının 1 milyar 171 milyon 476 bin TL olduğu 52 ihalenin toplam sözleşme bedeli ise 1 milyar 149 milyon 408 bin TL olarak kaydedildi. Araç kiralama ihalelerinde yüzde 1’de kalan kamu lehine tenzilat (indirim) oranı ise ihalelerde rekabet ortamının sağlanamadığını ortaya koydu.

Genelge ile geçilen 14 günde gerçekleştirilen organizasyon ihalelerinin büyüklüğü de dikkati çekti.

ORGANİZASYONA 35 MİLYON TL

Kamu idareleri, 17 Temmuz-31 Temmuz döneminde toplam 24 organizasyon ihalesine imza attı. Yaklaşık maliyetin 38 milyon 205 bin, kamu lehine indirim oranının ise yüzde 8 olduğu ihalelerin sözleşme bedeli toplamı kayıtlara 35 milyon TL olarak geçti.

Kamu idarelerince 17 Temmuz-31 Temmuz döneminde gerçekleştirilen iki adet tanıtım ihalesinin sözleşme bedeli ise 3 milyon 833 bin TL olarak gerçekleşti. İhalelerdeki yaklaşık maliyeti toplamının 4 milyon 751 bin TL, kamu lehine indirim oranının ise yüzde 19 olduğu bildirildi.

Tasarruf bir tek vatandaşa! 14 günde dev araç kiralama harcaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!