Tayvan gerginliğinde Çin’den yeni hamle

Çin'e ait 12 savaş uçağı ve 5 gemi, Tayvan çevresinde görüldüğü iddia edildi.

featured

Tayvan Savunma Bakanlığı, gün içinde Çin’e ait 12 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü öne sürdü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ait 12 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü, uçaklardan 5’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği yerin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ait hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin ardından Tayvan Boğazı’ndaki orta çizgiyi geçtiği uçuşları ve gemi devriyelerini düzenli hale getirdiği beliriliyor.

TATBİKATLAR

Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretinin ardından Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 gün süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti. Ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Tayvan gerginliğinde Çin’den yeni hamle

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 ay önce

    Çin bence haklı ABD Tayvan’da ne yapmak istiyorsa bizdedir güneydoğuda Suriye’nin kuzeyinde Irak’ın kuzeyinde onu yapmak istiyor dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip tek terörist devletidir ABD

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!