TBMM’nin önünde NATO sınavı… Şehitlerden mi yana olacaklar ABD’den mi?

İsveç'in üyeliğiyle NATO'nun genişletilmesi protokolü TBMM'de görüşülmeye başlandı. ABD destekli terör örgütü PKK saldırılarıyla bir haftada 21 Mehmetçiği şehit verdiğimiz bugünlerde, kamuoyu NATO oylamasında “hayır” denilmesi beklentisi içinde. MHP lideri Bahçeli ise bugün NATO oylamasında “evet” diyeceklerini ilan etti. AKP ve CHP'li üyeler komisyonda “evet” demişti. Milletvekillerinin liderlerini mi yoksa milletin talebini mi dinleyeceği merak konusu...

featured

TBMM Genel Kurulu’nda, Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi görüşülmeye başlandı.

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin teklifin, TBMM Genel Kurulunun bugünkü gündemine alınması planlanıyor.

Genel Kurulun, kanun teklifini saat 15.00’te başlayacak birleşiminde ele alması öngörülüyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün yaptığı açıklamada İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifiyle ilgili, “Komisyonda MHP üyesi arkadaşlarımız destek vermiştir. Bu tavır, Genel Kurul’da da geçerli olacaktır.” dedi.

Dışişleri Komisyonu’nun MHP dışındaki AKP ve CHP’li üyeleri de İsveç’in NATO üyeliğine destek vermişti. İYİ Parti ve Saadet Partili üyeler ise “hayır” oyu kullanmıştı. DEM Partili üyeler ise oylamaya katılmamıştı.

ABD destekli terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyinde TSK’ya yönelik son bir aydaki saldırılarında 21 Mehmetçik şehit olmuştu. İsveç’in üyeliğiyle NATO’nun genişletilmesi ABD’nin bölge politikaları açısından oldukça kritik. Konu İsveç’ten çok ABD’nin askeri planlarını ilgilendiriyor.

İYİ PARTİ ‘HAYIR’ DİYECEK

İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, oylamada “hayır” oyu vereceklerini açıkladı.

Aydın, “Yapılması gereken şey bu teklifin geri getirilmesi ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın meclise gelerek taleplerimizin yerine gelip gelmediğini anlatmasıdır. Bu gerçekleşmediği sürece İsveç’e verilecek onayın vebaline İYİ Parti asla ortak olmayacaktır.” dedi.

YÜZDE 92 ‘HAYIR’ DİYOR

Şehit düşen Mehmetçikler için ABD’nin NATO planına “hayır” denmesi kamuoyunda güçlü destek buluyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı “Sizce Türkiye İsveç’in NATO üyeliğini desteklemeli mi?” anketinde yüzde 92 oranında ‘Hayır’ cevabı çıktı. “Evet” diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 8…

TBMM’nin önünde NATO sınavı… Şehitlerden mi yana olacaklar ABD’den mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. “”Anadolu Ajansı’nın (AA) sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı “Sizce Türkiye İsveç’in NATO üyeliğini desteklemeli mi?” anketinde yüzde 92 oranında ‘Hayır’ cevabı çıktı ”

  isvec`in üyeligi yarardan cok zarar getirir !
  Rusya komsumuz !
  isvec neyimiz?
  Otursunlar oturduklari yerde !
  ..ötlerine rahatmi BATIyor ?!!!

  Bunun tersi Aptallik olurdu!

  Türkiye ABD nin kucagina iyice oturmamali !
  Yeterince sey ediliyoruz zaten !!!

 2. 23 Ocak 2024, 16:52

  Suphesiz Abd’den yana olacaklar sonra da, utanmadan vatan, millet diyecekler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!