TC kimlik kartıyla para çekme dönemi başladı

Çipli yeni TC kimlik kartlarıyla PTT ATM'lerinden para çekme dönemi başladı.

TC kimlik kartıyla para çekme dönemi başladı

Yeni TC kimlik kartları, üzerindeki çip teknolojisi sayesinde bankacılık işlemleri ve ödemelerde kullanılabilecek yapıya sahip. Bugüne kadar altyapı yetersizliğinden dolayı bu tarz işlemlerde kullanılmayan yeni kimlik kartları artık PTT’den para çekmek için kullanılabiliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde verilen sosyal yardım ve doğum yardımı ile İŞKUR ödemelerini almaya hak kazanan vatandaşların, PTT iş yerlerine gitmesine gerek olmayacak. Vatandaşlar, PTT ATM’lerinden ödemelerini kolaylıkla alabilecek.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek uygulamayla, PTT’de hesabı olan veya olmayan tüm vatandaşlar, çipli TC kimlik kartları ve nüfus müdürlüklerinden kimliklerini teslim alırken kendilerine verilen şifrelerle ATM’lerden giriş yaparak hesaplarına yatırılan ödemeleri temin edebilecek.

Kart şifresi olarak kimlik çıkartılırken nüfus müdürlüklerinden verilen PIN şifresi giriliyor. İlgili ödemeler için PTT şubelerinde büyük yoğunluk oluyor ve hem vatandaşın sıra beklemesi gerekiyor hem de koronavirüsün yayılma ihtimali artıyordu. Yeni kimlik kartı olan kişiler şubede sıra beklemeden ATM’den işlem yapabiliyor böylelikle koronavirüsün bulaşma ihtimali düşürülüyor.

Bu sayede yeni kimlik kartlarının ödeme işlemlerinde kullanılması yolunda ilk somut adım atılmış oldu. Türkiye’de 45 milyonu aşkın kişide çipli yeni kimlik kartı bulunuyor. 2023’te kadar herkesin yeni bu kartları kullanması hedefleniyor. Eski kimlik kartınızı yenisi ile değiştirmek istiyorsanız https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alabilirsiniz.