TCMB’den mevduat faizini artıracak adım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalara TL cinsi finansman sağlamak için gerçekleştirdiği işlemlerin limitlerini aşağı çekti ve son iki ayda 10 puan gerileyen mevduat faizlerini yükseltecek bir adım atmış oldu.

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalara TL cinsi finansman sağlamak için gerçekleştirdiği işlemlerin limitlerini aşağı çekti ve bankalararası piyasada TL likiditesini azaltacak, mevduat faizlerini yükseltecek bir adım atmış oldu.

Bloomberg’den Kerim Karakaya ve Beril Akman’ın haberine göre, TCMB tarafından bankalara gönderilen ve Bloomberg tarafından görülen bir belgeye göre, banka Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası’nda kotasyon yoluyla gerçekleştirilen vadesi gelmemiş toplam swap satış işlem miktarı limitlerini yüzde 3’ten yüzde 0,5’e indirdi.

Banka ayrı bir yazı ile kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen Türk lirası karşılığı altın swap piyasası işlemlerine bugünden itibaren son verildiğini duyurdu. TCMB konu hakkında yorum yapmadı.

Bu, bankaların TCMB’den lira cinsi borçlanabilecekleri miktarı azaltacak ve dolayısıyla mevduat faizlerinin yükselmesine neden olabilecek bir gelişme.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, üç aya kadar vadeli mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları nisan ayındaki yüzde 68,8’lik zirve seviyesinden 21 Haziran itibarıyla yüzde 58,4’e geriledi.

Dün toplanan ve politika faizini %50 seviyesinde tutan TCMB Para Politikası Kurulu, karar metninde, “Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır” açıklamasını yapmıştı.

TCMB’den mevduat faizini artıracak adım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!