Yoksulluk sınırı rekora gidiyor!

Mayısta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.017 lira, yoksulluk sınırı ise 19.602 liraya yükseldi. Araştırmaya göre bekar bir çalışanın yaşam maliyeti de 7 bin 836 liraya yükseldi. Türk-İş'in hesabına göre enflasyon yıllık bazda ise yüzde 107'ye yükseldi.

featured

Türk-İş mayıs ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre mayısta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.017 lira, yoksulluk sınırı ise 19.602 liraya yükseldi. Vatandaşların alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Türk-İş “Bazılarının karıştığı polisiye vaka girişimlerinin artış gösterdiği süpermarket yöneticileri tarafından ifade ediliyor

Türk-İş’e göre mayısta gıda enflasyonu ise aylık bazda yüzde 13, yıllık bazda ise yüzde 107’ye yükseldi.

Araştırmaya göre bekar bir çalışanın yaşam maliyeti de 7 bin 836 liraya yükseldi.

GIDA FİYATLARININ ÖNÜ ALINAMIYOR

Sendikadan yapılan değerlendirmede ise öne çekilmiş talep etkisiyle gıda fiyatlarının önünün alınamadığı ifade edilirken “Bunların ek olarak düşük faiz oranları ve kredi genişlemesi sonucu fiyatlama dengesi bozulan piyasada temel gıda maddeleri ve bazı temel ihtiyaç maddelerinde yapılmış olan KDV indirimleri fiyat artışlarının çok gerisinde kaldı fakat bunun yanında vergi gelirlerinin düşmesine neden oldu” denildi.

‘POLİSİYE VAKALAR ARTTI’

Yapılan değerlendirmede işçi, emekli, öğrenci, memur, esnafın nefes alamadığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Yüksek enflasyon sürdürülebilir güçlü büyümenin önündeki en büyük engellerden olduğundan işsizliğin büyümesine yol açıyor. Giderek yükselen enflasyon sonucunda alım gücü günden güne daha da düşen vatandaşlardan bazılarının karıştığı polisiye vaka girişimlerinin artış gösterdiği süpermarket yöneticileri tarafından ifade ediliyor”

Yoksulluk sınırı rekora gidiyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    nerede bu devlet nerede bu türk milleti
    denetlenmeyen hesap vermeyen soru dahi sorulamayan ucube tek adam rejiminden erken seçim ile kurtulmalıyız. başka yol yok. önce adalet şeffaflık hesap verme denetim eğitim üretim geliri adilce paylaşma. yoksa işgal ve savaş kaçınılmaz. inanmayan biraz tarih okusun.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!