Tekkeye çevik kuvvet çağırdılar

Eyüpsultan'da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sözleşme yoluyla cemaat bağlantılı olduğu tahmin edilen bir vakfa kiralanan ve "öğrenci yurdu" olarak kullanılan Şeyhülislam Esbak Mustafa Efendi Tekkesi, sözleşmenin bitmesinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tahliye edilmek istendi. 2017 yılında sözleşmenin bitmesine rağmen boşaltılmayan bina mahkeme kararıyla ve polis kontrolünde tahliye edildi.

featured

İstanbul Düğmeciler Mahallesi, Baba Haydar Sokak’ta bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Şeyhülislam Esbak Mustafa Efendi Tekkesi, 2007 yılında her türlü bakım, onarım ve restorasyonunun yapılması kaydıyla, “kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere”, protokol şartları doğrultusunda 10 yıl süreli ve bedelli olarak Bakanlık Kurulu kararıyla bir vakfa tahsis edildi. Cemaat bağlantılı olduğu tahmin edilen vakfın mekanı “öğrenci yurdu” olarak kullandığı ve medrese gibi “hafız” yetiştirdiği öğrenildi.

Vakıf tarafından yurt olarak kullanılan binanın sözleşmesi 2017 yılında sona erdi. Yapılan tüm tebligatlara rağmen bina vakıf tarafından boşaltılmadı. Bunun üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü ve vakıf arasında başlayan hukuki süreç 6 yıl sürdü. İstanbul 11. İdare Mahkemesi binanın tahliyesine karar verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Eyüpsultan Kaymakamlığı’na bağlı ekipler tahliye kararının uygulanması için binaya geldi. Binanın bulunduğu sokakta alınan yoğun güvenlik önlemleri altında bina boşaltılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. (DHA)

 

Tekkeye çevik kuvvet çağırdılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 18 Ağustos 2023, 10:34

  Sizce gerçekten sözleşme bitmiş miydi şöyle sorayım 10 yıl için 500 kimyon harfiyati çekip oraya yatırım yaparmiydiniz bir araştırır mısınız.

  • Habere yansıtılmayan detaylar nelerdir?
   Yazabilir misiniz? Veya tam detayı nereden okuyarak öğrenebilirim

 2. yüz verdik astarını istedi durumu… bu millet sahipsiz….

 3. Cemaatler kurallara uymaktan muaf mı?

 4. 15 Ağustos 2023, 10:08

  İşgal zamanları bile böyle zulüm görmedi müslümanlar. Ayıp ayıp…Fransız olsaydı binayı boşaltmazdı sanki.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!