Tekmeci Yusuf Yerkel tepkisi dinmiyor… Almanya Dışişleri’nden açıklama geldi

featured

Soma’da işçi tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in 6000 euro maaşla (yaklaşık 92 bin TL) Almanya’ya atanmasına tepkiler artıyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi.

2014 yılında Türkiye’de yaşanan ve 301 kişinin öldüğü Soma maden faciası sonrasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek tepki toplayan dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in Almanya’ya aylık 6000 euro maaşla atanmasına tepkiler büyüyor.

Finans ve ticaret eğitimi olmamasına rağmen Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanan Yerkel’e tepkiler artarken, bazı Türk kuruluşları harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

 Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Bakanlık, konuyla ilgili gelen bir soruya, “Bu şahısla ilgili hiç bir şeyi teyit etmiyoruz” diyerek, bir yalanlama ya da bir doğrulama yapılmayacağını vurguladı. Bir anlamda, konunun Türkiye’nin sorunu olduğu mesajı verildi.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Almanya’daki MÜSİAD adlı kuruluş da, konuyu Salı akşamki toplantıda tartıştı. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ile Ankara’ya çağrılan Ticaret Ataşesi Tansu Günendi’nin katıldığı toplantıda, iş insanları Yusuf Yerkel’in atanmasının sorun yaratacağını vurguladı. Toplantıda 25’e yakın davetli hazır bulundu.

MÜSİAD: MEKTUP YAZALIM

Bazı MÜSİAD yetkilileri, “Bu atama, bize Almanya’da zarar verecek. İşlerimizi olumsuz etkileyecek. Ankara’ya bir mektup yazıp bu durumu bildirelim. Bu atama kararı geri alınmalı” derken, bu görüş benimsendi. MÜSİAD yetkililerinin konuyla ilgili sorulara yanıt vermediği belirtildi.

MÜSİAD yöneticileri bu toplantının ardından, Ankara’ya çağrılan Ticaret Ataşesi Tansu Günendi’ye bir plaket verdi.

Tekmeci Yusuf Yerkel tepkisi dinmiyor… Almanya Dışişleri’nden açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 5 ay önce

  ne günlere kaldık bizim yapacağımız işi elin almanı yapıyor.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Alman kalitesi

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  Almanlar son derece ahlaklı, kaliteli, yalan dolan bilmeyen, işlerini son derece iyi yapan, işten kaytarmayan, disiplinli ve güvenilir insanlardır. Ahlak dendiği zaman, bütün müslüman alemi onların yarısı kadar ahlak sahibi değildir. Yıllarca birlikte çalıştım onlarla. Bir defa yalan söylediklerini, bir defa işlerini aksattıklarını, kıskaçlık ya da kibir gösterdiklerini, haksızlık yaptıklarını görmedik. Ürettikleri her ürüne sonsuza kadar güvenebilirsin. Asla hile karıştırmazlar. Almanya boşuna Almanya değildir.

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  Mazlumlara tekme atan AKP liler….,.. böyle mükafatlandiriliyor….,…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!