Terra Luna dibi gördü… Kripto paralarda büyük düşüş

Kripto para piyasasındaki düşüş gündemdeyken Terra Luna'nın fiyatının dibi görmesi yatırımcısını mağdur etti. Kasım ayında 120 dolara çıkan Terra Luna'nın anlık olarak fiyatı 2 dolar civarlarında. Terra Luna neden düşüyor?

featured
service

Terra Luna, son dönemdeki performansıyla kripto para piyasasının parlayan yıldızlarından biri olmuştu. Öyle ki Terra Vakfı, projenin ekosisteminde stablecoin (sabit para) de çıkarmıştı.

120 dolar ile zirveyi görmesinin ardından şok bir biçimde 2 dolar seviyelerine düşen LUNA, 3 milyar doların altında bir düşüş yaşadı. Borsalarda LUNA ve UST çekimleri kapatılırken major borsalarda UST ticareti de bir süreliğine durduruldu.

NEDEN BU KADAR DÜŞTÜ?

Normalde Bitcoin’in düşüşte olduğu dönemlerde stabil coin talebi artış gösteriyor ve artan taleple birlikte 1 dolar olması gereken stablecoin’lerin fiyatı 1 doları biraz geçiyordu. Ancak Luna’nın stablecoin’i UST’de öyle olmadı. Bitcoin’in 30 bin dolarların altını test etmesiyle UST’ye talep bir anda patlama yaşayınca yeterli arz sağlanamadı. Bu durumun da beklenmedik düşüşe neden olduğu düşünülüyor.

BİTCOİN SATILDI ANCAK FİYAT YÜKSELMEDİ

TerraLabs Kurucu ortaklarından Do Kwon Luna Foundation Guard sabit coinin değerini yeniden 1 dolara yükseltebilmek için 750 milyon dolar değerinde Bitcoin satışı gerçekleştirdi, fakat beklenen yükseliş gerçekleşmedi.

PİYASA YAPICILAR SALDIRI YAPTI İDDİASI

Bazı analistler tarafından vakfın volatil ortamda bazı piyasa yapıcılar tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried da 15 gün önce UST’nin büyük piyasa hareketlerinde sorun yaşayacağını belirtmişti.

Vakfın UST’yi kurtarmak için 1 milyar dolarlık fon aradığı ve Jump Trading, Celsius ve Jane St. gibi şirketlerden taahhüt aldığı da bildirildi.

FED VE SEC’DEN ARKA ARKAYA AÇIKLAMALAR

TerraUSD’de yaşanan ABD medyasında geniş yer bulurken, regülatörlerden de peş peşe açıklamalar geldi.

Senato’da konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, sabit coinler ile ilgili yasa çıkarılmasının önemine vurgu yaptı ve düzenleme çağrısı yaptı.

Yellen, “Bu sabah Wall Street Journal’da, TerraUSD olarak bilinen sabit coinin çok sert bir değer kaybı yaşadığını okudum. Ve bu olay şunu da gösteriyor ki, bu hızlıca büyümekte olan ve finansal istikrara tehdit oluşturan ürüne karşı uygun bir kontrol yapısı yaratmalıyız.” ifadelerini kullandı.

PİYASADAKİ GENEL DURUM

Kripto para piyasası 2021 Kasım ayında yaptığı tüm zamanların en yüksek seviyelerden ortalama olarak yüzde 50 düşüş yaşadı. Bitcoin’in bugünkü fiyatı ABD’den gelen enflasyon verisiyle birlikte 29 binleri test etti. Kripto para sektöründeki düşüşün ABD Merkez Bankası FED’in değişen para politikasıyla birlikte süreceği tahmin ediliyor. FED 2022 yılında pandemi döneminde basılan paraların piyasadan çekileceği, faizleri artıracağını ve bilanço daraltmasına gideceğini açıklamıştı.

Terra Luna’nın haftalık grafiği;

 

BINANCE, LUNA VE UST COİN İÇİN ÇEKİMLERİNİ DURDURDU

Binance tarafından yapılan açıklama da ise “Binance: Terra (LUNA) ağındaki LUNA ve UST tokenleri için para çekme işlemleri, yüksek hacimli bekleyen para çekme işlemleri nedeniyle 2022-05-10 tarihinde 02: 20’de (UTC) geçici olarak askıya alındı. Bunun nedeni ağ yavaşlığı ve tıkanıklığıdır.” denildi.

Geçici olarak askıya aldığını açıklayan Binance, neden olarak ağ yavaşlığı ve tıkanıklığı olduğunu vurguladı.

Binance, durdurma işlemlerinin geçici süreyle olduğunu vurgulayarak “Binance, ağ yeniden istikrar kazandığında ve beklemede olan çekim işlemi sayısı azaldığında, bu tokenler için çekim işlemlerini yeniden başlatacak. Kullanıcıları bir başka duyuruyla bilgilendireceğiz.” açıklamasını yaptı.

ALT KOİNLERDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Terra Luna’daki krizle birlikte Bitcoin ve alk koinlerde büyük düşüş yaşandı.

Bitcoin yüzde 1.26 kayıpla 30,831 dolara indi

Ethereum yüzde 4.5 değer kaybederek 2,235 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BNB yüzde 10 değer kaybederek 285 dolara indi

Cardano ve XRP yüzde 14 değer kaybetti.

Solano yüzde 20 değer kaybederek 54 dolar seviyesini gördü.

Dogecoin ve SHİBA yüzde 20 civarında düştü

Ape Coin yüzde 32 düşerken Avax yüzde 28 düşüşle 33 dolar seviyelerine geriledi.

ANLIK KRİPTO PİYASASI İÇİN TIKLAYIN

Terra Luna dibi gördü… Kripto paralarda büyük düşüş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Dünya’nın en büyük vurgunu. Tosuncuk bak adamım, ortada “fol da yumurta da yok” vuran vurana. Birileri birikimini yatıracak ki “düzen” devam etsin.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!