TESK’ten sigara zammı açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, artan sigara zamlarının kaçak sigarayı adeta patlattığını ve devletin 50 kaçak sigara nedeniyle 50 milyar liralık bir zarara uğradığını söyledi.

featured

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artan zamlar sonrasında sigara kaçakçılığının boyutları beklenenin üzerinde artış gösterdi. Son operasyonlarda ilk 6 ayda 3,8 milyon paket kaçak sigara, 893 milyon boş makaron ile 290 milyon doldurulmuş makaron, 192 ton tütün mamulü ve 252 bin puro ele geçirildi. Bu da devletimiz için 50 milyar liralık bir zarar demektir” dedi.

‘KAÇAĞIN BOYUTU HER GEÇEN GÜN ZAMLAR SEBEBİYLE BÜYÜYOR’

Tütün ve makaron kaçakçılığı alanında faaliyet gösteren suç gruplarına yönelik ilk büyük planlı operasyon olduğunun altını çizen Palandöken, “Sigara yapılan son zamların ardından ülke genelinde kaçak oranı yüzde 20’ler seviyesine kadar çıkmıştı. Sigara içmek hiç kuşkusuz hem sağlık bakımından hem de ekonomik olarak kesemize zarardır. Ancak sürekli zam yaparak sigara içmenin önüne geçilmez. Bunun için yapılması gereken eğitimdir. Yapılan operasyonlardan ve alınan sonuçlardan zammın çare olmadığı görülmektedir. Bu operasyonla da gördüğümüz üzere kaçak sigara zaman içerisinde form değiştirerek yasa dışı açık tütün ve doldurulmuş makarona dönüşmüş ve büyük suç gruplarınca ticareti yapılmaya başlanmış. Kaçakçılığın bu kadar artmasının en büyük sebebi ise artan kontrolsüz fiyat artışlarıdır” şeklinde konuştu. .

 

TESK’ten sigara zammı açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    3 liralık sigarayı 30 liraya satarsan, Tütün saracam tabi. Sadece Bankalara gelince mi NAAS var? Vergi alırken “imanını” kenara mı koyuyorsun?… Yasak, yüksek fiyat, yüksek vergi hiçbir şeyi çözmez. Bakınız 1920-1933 ler Amerikası alkolu yasaklamış. Sonra her türlü suç oranı artmış. DEVLET vatandaşın canına ot tıkamak için kurulmamış, yok tersi diyorsan ot içiyoz zaten.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!