TFF Başkanı Nihat Özdemir istifa etti

Nihat Özdemir'in başkanlığındaki TFF yönetiminin seçime gitme kararı aldığı ve bunu resmi olarak yakın zamanda açıklayacakları öğrenildi.

featured

Saat 14.00’te başlayan TFF Yönetimi şu anda Kulüpler Birliği ile birlikte maçların yayın ihalesinin gündemde olduğu bir toplantıda. Toplantı öncesinde ise sıcak bir gelişme yaşandı ve Nihat Özdemir’in 1 yıl daha görevi olmasına rağmen görevi bırakmak istediği ve istifa ettiği öğrenildi.

Görev süresinin dolmasına 1 yıl kalan Nihat Özdemir, 2019 yılında yapılan seçimle göreve gelmişti. TFF seçimi 2023 Haziran’da yapılacaktı.

Haziran ayındaki genel kurula kadar Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın başkanlığı yürüteceği belirtildi. Haziran ayındaki genel kurulda seçim maddeli toplantı olup olmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Nihat Özdemir, toplantının yapıldığı TFF Riva Hasan Doğan Tesisleri’nden ayrıldı. Özdemir, basın mensuplarının açıklama isteğine olumsuz yanıt verdi.

TFF’DEN AÇIKLAMA

TFF’den yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun bugün yaptığı toplantıda, Başkanımız Sayın Nihat Özdemir görevinden istifa etmiştir. Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, Türkiye Futbol Federasyonu’na Başkan Vekili Sayın Servet Yardımcı vekâleten başkanlık edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

DÜNYA KUPASI’NA GİDİLMEDİ

A Milli Futbol Takımı, Özdemir’in başkanlığında Dünya Kupası’na katılma başarısı gösteremedi.

Elemelerde grubunu ikinci sırada tamamlayan ve play-off oynama hakkı elde eden milli takım, play-off yarı finalinde Portekiz’e 3-1 yenilerek final ve sonrasında Dünya Kupası’na gitme fırsatını yakalayamadı.

Milli takım, ayrıca Avrupa Şampiyonası Finalleri’ndeki üç maçını da kaybetti ve sıfır puanla grubu tamamladı.

A Milli Takım, Uluslar Ligi’nde D Ligi’nden bir alt grup olan C Ligi’ne düştü.

Nihat Özdemir’in başkanlığı döneminde 35 maça çıkan milli takım, bunların 14’ünü kazandı. 11 maçı beraberlikle tamamlayan milli takım, rakiplerine 10 kez yenildi.

Özdemir’in başkanlığı öncesi A Milli Takım’ın başına getirilen Şenol Güneş, 10 Eylül 2021’de görevinden ayrıldı. Özdemir başkanlığındaki yönetim kurulu, Güneş’in yerine Alman teknik direktör Stefan Kuntz’u göreve getirdi.

HAKEM KRİZİ

Nihat Özdemir döneminde son dönemlerde gündeme damgasını vuran konu bazı hakemlerin liste dışı kalması oldu.

TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK), 8 Mart’ta Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de kalan haftalarda görev yapacak hakemleri yeniden belirlerken; tecrübeli isimler Abdulkadir Bitigen, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Caner Ak, Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, İbrahim Hakkı Ceylan, Koray Gençerler, Kutluhan Bilgiç, Mert Güzenge, Murat Erdoğan, Mustafa Öğretmenoğlu, Ramazan Keleş, Serkan Tokat ve Tugay Kaan Numanoğlu’nu liste dışında bıraktı.

TFF Tahkim Kurulu ise 26 Mart’taki toplantısında TFF Yönetim Kurulunun 8 Mart’ta aldığı kararın kaldırılmasına oy çokluğu ile karar verdi.

YABANCI KURALINDA DEĞİŞİKLİKLER

Nihat Özdemir başkanlığındaki TFF, yabancı oyuncu kuralı konusunda da tartışmaların odağında kaldı.

TFF, Nihat Özdemir yönetiminde Süper Lig kulüplerinin 2021-2022 sezonunda en fazla 14, 2022-2023 sezonunda en fazla 12, 2023-2024 sezonunda en fazla 10 yabancı uyruklu futbolcuyu tescil ettirerek A takım listesi ile müsabaka isim listesinde bulundurabilmesi yönünde karar aldı.

Özdemir başkanlığındaki son dönemlerin bir diğer sıkıntısı da Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig maçlarının yayın ihalesi sürecinin tamamlanamaması oldu.

3 AY İÇİNDE SEÇİME GİDİLECEK

TFF’de Nihat Özdemir’in istifasının ardından 3 ay içinde seçime gidilecek.

Federasyonun bu konudaki statüsü şöyle:

“Başkanın ölümü, istifası veya görevini sürekli olarak yerine getirememesi halinde, üç ay içinde tekrar seçim yapılması şartı ile birinci başkan vekili, yoksa ikinci başkan vekili, başkan vekillerinin olmaması halinde de yönetim kurulunun kendi üyeleri arasından belirleyeceği kişi başkanlığa vekalet eder.”

TFF Başkanı Nihat Özdemir istifa etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Görev tamamlandı.

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Bu tarz ULTRA ZENGİN insanlara acıyor ve üzülüyorum. Bu dünyadan göçüp ahirete gittiklerinde ne makamlarının ne paralarının ne soylarının hiçbir işe yaramadığını anlayacaklar. Keşke diyecekler. Ama nafile. ALLAH’a verecekleri hesap çok ağır olacak. Depoladıkları yığdıkları o paraların gerçek sahipleri olan yoksullar fakirler mazlumlar zulme uğrayan insanlar HAK talep edecekler. Bu anda şu an dünyada güvendikleri hiç bir dost arkadaş siyasi lider vb bulamayacaklar. ALLAH hidayet eylesin.

 3. 4 ay önce

  Geç kaldı çok geç….

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!