TFF başkanlık seçiminde heyecan da, sürpriz de yok!

Murat Bölükbaşı yazdı

featured

Dün Ankara’da Geçekleşen TFF’nin olağanüstü seçimli olağan genel kurulunda başkan, seçime tek  liste ile giren Mehmet Büyükekşi oldu. 13 kişiden oluşan yönetim kurulunda milli takımlar ve kulüpler düzeyinde dibe vurmuş, kulüp mali yapıları çökmüş, yayın gelirleri 4/3 oranında azalmış, altyapı kaynakları ve rezervleri kurumuş, antrenör eğitimlerinin ekonomik ve eşit eğitim hakkı adına haksız ve adaletsiz, çocuğun futbol ürününe ulaşmasının imkansız hale geldiği, federasyon kurullarında kamuoyu vicdanını yaralayan sansasyonel kararların alındığı geçmiş yönetim kurulundan yeni yönetimin 4/1’ne tekabül eden 3 üyenin Mehmet Büyükekşi’nin listesinde olması, bilvesile eski yönetim kurulunun aslında ne kadar başarılı olduğunun da tezahürü ve teşekkürü olmuş(!)

Yeni yönetim kurulunda, “Başkan Mehmet Büyükekşi, (Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı), Murat Aksu, (Hukukçu İş adamı), İbrahim Burkay, (Burkay Şirketler Gurubu Yön Kur Bşk.) Yusuf Günay, (Üst düzey bürokrat) Talat Papatya (Göztepe Spor kulübü Bşk. Yrd.) Volkan Can, (2. ve 3. Lig kulüpler Birliği Bşk.) Prof. Dr. İdil Sürer, (Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölüm Bşk.) Nükhet Ezberci, (Güven Hastanesi Yön Kur Bşk.)Müslüm Özmen, (Gaziantep FK. As Bşk.) Yalçın Orhan, ( TASİAD Bşk. Trabzonspor Bşk. Yrd.) Ali Düşmez (TASKK Bşk. Eski yönetimden) Alkın Kalkavan (Turkon Yön. Kurulu Bşk. Eski yönetimden) Hamit Altıntop’dan ( Milli Futbolcu, eski yönetimden) oluşan yeni yönetim kuruluyla Türk futbolunun kronikleşmiş ve çözümlenmesinin oldukça radikal kararlarla mümkün olacağı bir sorunlar kümesinin “böyle bir yönetim kadrosuyla çözüme kavuşabileceği konusunda tüm paydaşları ikna ederek, genel kurulun desteğini alarak delegasyonun güven ve teveccühüyle” TFF’nin yeni başkanı oldu.

Büyükekşi konuşmasında THY yönetim kurulu üyeliği sürecinde Turkish Airlines Euro Lig markasını oluşturduğunu, Manchester United FC, FC Barcelona ve Lionel Messi gibi dünya markalarına sponsor olduğu çalışmaları yönettiğini ifade etti. Yani mealen benim anladığım, aynı başarıyı marka değeri yerlerde sürünen Türk milli takımı ve Türkiye Süper Ligi markası içinde göstereceğine dair “daha önce yaptım, yine yaparım” gibi algılanabilecek olumlu mesajlar verdi.

Var olan dağ gibi problemlere atıfla, “elini taşın altına soktuğunu” ifade etti. Ben de kendime sordum! Niye hep Türk futbolunu kurtarmak için futbol dışı insanlar elini taşın altına sokuyor. Bu ülkede futbol ürününün değerini artırabilecek bir tane futbol insanı yok mu? Neden bu yükü sayın iş insanlarımıza yüklüyorsunuz; yazık günah değil mi bu insanlara…

“Türk futbolunun özerk olduğu 30 senede Türk futbolu daha da geriye gitti diyen futbol ulemaları neredesiniz? Bakın, siz ortaya çıkmadığınız için yine “Türk futbolunu düzeltme görevi iş adamlarımıza kaldı(!)” Neden ortaya çıkmadınız? Bu ülkede icazet almadan değil aday olmak, tuvalete bile gidemezsin diye mi düşünüyorsunuz yoksa?

Sayın başkan konuşmasında son günlerde bütün liglerden başkanlarla görüştüğünü söylüyor. Bu görüşmeler neticesinde finansal darboğazın sadece Süper Lig’de değil, tüm liglerde olduğuna şahit olmuş. Yani yine mealen diyor ki, “benim bu sorunun tüm futbol sektörünü kapsadığından haberim yoktu. Allahtan başkanlığa aday oldum da, bu sorunun varlığından haberdar oldum. Şimdi 1 yıllık görev sürem içinde şıpadanak projeler üretip finansal problemleri kökünden çözerim; siz rahat olun” dedi. Sonra “Futbol dostluk kardeşliktir. Niyetimiz halistir” dedi… Kameralar hazirunu gösterdi. Hazirun, “bayat balık misali feri gitmiş gözlerle” sayın başkana baktı. Göz göze geldiler. Sayın başkan çok duygulandı. “Siz bana güvendiniz bu kürsüye çıkardınız; ben de size güveniyorum” dedi. Oylar sandıklara çabucak atıldı. Sorunları şıpadanak çözecek rakipsiz tek aday, çabucanak TFF başkanı seçildi.

Ne bir heyecan, ne bir duygu, ne de bir seçim atmosferi yoktu kongrede. Yenileni olmayan kongrenin kazananı da yoktu. Bana göre bir kongre süreci daha hayal kırıklığıyla sona erdi. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılan bu son genel kurulun Türk futbolu adına oynanan son orta oyunu olmasını diliyorum.

TFF başkanlık seçiminde heyecan da, sürpriz de yok!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Türk futbolunun sahipsiz olduğunun en büyük kanıtı bu seçimdir.Yarın bir çok klüp yetkilisi çıkıp TV lerde cak cak öter,öyle oldu böyle oldu diye.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!