TGB’den Bilal Erdoğan’a ziyaret… ‘Milli kültürümüzü geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunduk’

VP'ye yakınlığıyla bilinen gençlik örgütü TGB, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan'ı ziyaret etti.

featured

Vatan Partisi’ne yakınlığıyla bilinen TGB heyeti, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan’ı ziyaret ettiği.

TGB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Genel Başkanımız Dilek Çınar önderliğinde İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. N. Bilal Erdoğan’ı ziyaret ettik. Milli kültürümüzü geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunduk. Sn. Bilal Erdoğan’a misafirperverlikleri için teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

TGB’nin twitter hesabında söz konusu paylaşıma gelen binlerce beğeninin büyük bölümünün sahte hesaplar tarafından yapılması dikkat çekti.

KAMU KAYNAKLARINI EMİYORLAR

İlim Yayma Vakfı’nın geçmişi ‘komünizmle mücadele derneklerine’ dayanıyor. Vakıf bugün siyasal İslamcı nesil yetiştirmek için FETÖ’den kalan alanda boy gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Vakfı arasında 5 yıl önce yapılan prorokol ile Eyüp’te daha önce İSKİ’nin kullandığı Silahtarağa Caddesi’ndeki 7 katlı bina, Vakfa verilmiş ve cemaatin yurdu olmuştu.

2014 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, birisi yurt diğeri de eğitim merkezi yapılmak üzere iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz vermişti.

İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye genelinde ortaöğretim ve yükseköğretim yurdu olarak hizmet veren 150’den fazla yurdu, yurtlarda on binlerce öğrenci bulunuyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK), “kamu yararına” çalışan dernek ve vakıflara, 9 ay boyunca öğrenci başına yaptığı yüzlerce liralık barınma ve beslenme yardımı ile cemaat yurtlarına her ay milyonlarca lira parasal destek sağlanıyor. Bunlardan birisi de İlim Yayma Vakfı. Derneğe yapılan aylık desteğin 12 milyon lirayı bulduğu basına yansımıştı.

Ankara’da İller Bankası binasının hukuksuzca yıkılması ile yapılan Melike Hatun Camisi’nin altındaki işyerlerini işleten Altındağ Camii ve Kültürel Tesis Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Hizmet Derneği’nin başkanı Halim Altunkal’ın ise aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şube Başkanı.

15 Temmuz sonrası FETÖ’cülerin boşalttığı çok sayıda yurt İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi.

ABD’NİN ‘KOMÜNİZMLE MÜCADELE’ KURULUŞLARINDAN

İlim Yayma Cemiyeti 17 Ekim 1951 günü ‘Milli ve manevi değerleri korumak’ iddiasıyla İstanbul’da kuruldu. Cemiyetin en önemli amaçlarından birisi İmam Hatip Okulları açtırmak ve buralarda okuyan öğrencilere burslar vermek. Cemiyet, Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes tarafından desteklendi. AKP döneminde “Kamu Yararını Gözeten Dernek” statüsü kazandı. Kamu imkânları emrine sunuldu. Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Üstün Hizmet Plaketi’ verildi.

AYDINLIK’A GÖRE FETÖ İLE AYNI KÖKTEN

VP’nin yayın organı Aydınlık, geçmişte İlim Yayma Cemiyeti ile ilgili önemli haberlere imza atmıştı. Bir haberde şu ifadeler yer alıyordu…

“İlim Yayma Vakfı (İYV), İlim Yayma Cemiyeti (İYC) içerisinden kurulmuştu. İlim Yayma Cemiyeti’nin ön ayağı ise Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği’dir. Bu dernek dönemin sol görüşlü grupları ile mücadele yürütmüştür. FETÖ lideri Fetullah Gülen de bu yıllarda Erzurum’da Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır.”

CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ

Vakıf ayrıca CIA’nın 10 Kasım 1953 tarihli raporunda şöyle anlatılıyor: “İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.” (CIA belgelerinde İlim Yayma Cemiyeti 20.3.2017 Aydınlık)

Şu anda CKD Genel Başkanlığı yapan VP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Tülin Oygür, partisinin Eğitim Raporunu açıkladığı konuşmasında “Ensar, TÜRGEV, TÜGVA, Server Eğitim, İlim Yayma Cemiyeti, Nur Cemaati, Hizmet Vakfı gibi çocuklarımıza çağ dışılık aşılamakla vazifeli kuruluşlarla imzalanan protokoller iptal edilerek bunlara kaynak aktarılmasına son verilmelidir.” demişti.

TGB’den Bilal Erdoğan’a ziyaret… ‘Milli kültürümüzü geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunduk’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    TGB’nin şu kısacık fakat görkemli tarihi de VP, Aydınlık ve Ulusal Kanal; uğruna harcanmış ömürler, hayatlarla birlikte hepsi çöpe atıldı! Daha ne kaldı ve onca kitapların, dergilerin, yayınların senin yakana yapışacak Perinçek!

  2. 4 ay önce

    bu nasıl bir savrulma? …

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!