Tiroglobulin (TG) nedir? Tiroglobulin yüksekliği ne anlama gelir?

Tiroglobulin değerli sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. Uygun görülen değerler aralığı dışında marjinal bir düşüklük ya da yükseklik hayatı tehlikeye atan ciddi durumlar oluşturabilir. Bu kapsamda tiroglobulin değeri kanser sürecini takip etmek ya da bazı tiroid hastalıklarının farklarını saptayabilmek için önemlidir.

featured

Tiroglobulin, tiroid bezi hücrelerince üretilen bir proteindir. Bu proteinin belli bir referans aralığı vardır ve bu aralık haricinde tiroglobulinin düşük ya da yüksek olması çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Sağlıklı bünyelerde yoğun şekilde bulunmayan bu protein miktarı kan testi ile ortaya çıkmakta ve duruma göre uzman doktor tarafından ele alınmaktadır.

 

TİROGLOBULİN (TG) NEDİR?

Tiroglobulin (TG), tiroid bezinde bulunan foliküler hücreler tarafından salgılanan ve glikoprotein yapıda bir proteindir. Tiroglobulin seviyesi vücudun sağlık durumunun tespiti için yardımcı olur. Bu bakımdan tiroglobulinin kanda ölçümü, hastada tiroid dokusunun kontrolü için önemli bir test sunar. Hastanın tiroidi tamamen alındığında herhangi bir tümör olup olmadığı kandaki TG oranıyla anlaşılır. Ayrıca otoimmün bozukluklar da tiroglobulin seviyesini bozabilir. Bu bozukluklar da bağışıklık sistemi antikorlarla sağlıklı hücrelere saldırması sonucunda ortaya çıkar.

 

TİROGLOBULİN YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Tiroglobulin değerlerinin normal karşılığı kite göre ufak sapmalar gösterirken endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları rehberleri net karar için esas alınır. Sağlıklı bir bireyde olması gereken tiroglobulin seviyesi vardır. Bu normal değer 1,5 ile 40 ng/ml’dir (nanogram/mililitre). Tiroglobulin antikorları (TGAB) için normal değer 20 ng/ml’dir. 20’den yüksek olduğu takdirde bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı anlaşılır.

 

TİROGLOBULİN YÜKSEKLİĞİNİN GÖRÜLDÜĞÜ HASTALIKLAR

Tiroglobulin yükselmesine sebep olan birçok benign hastalık vardır. TG yükselmesine yol açan hususlar arasında guatr, hamilelik, cerrahi girişim, iyot yetmezliği, otoimmün patolojiler, radyoaktif iyot (RAİ) tedavisi sayılır. TGAB testi sonucunda tiroglobulin oranının yüksek olduğu durumda tiroid kanseri, tiroid hasarı, graves, lupus, subakut tiroidit,, şeker hastalığı, hashimoto tiroiditi, gibi otoimmün bozukluk meydana gelebilir.

Tiroid Kanseri; tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesiyle oluşur. Bir bezelye tanesi ya da ceviz büyüklüğünde olabilen ve tiroid bezi içinde hücrelerin kümeleşerek topluluklar yaratmasıyla meydana gelir. Soğuk (hormon salgısı olmayan) ve sıcak (hormon salgılayan) olarak ikiye ayrılır. Sıcak olan tip ciddi değilken soğuk olan tip ciddi sonuçlara sebep olabilir çünkü yaklaşık %15’i kanserleşmeye neden olabilir. Soğuk nodülü olanların hızlı bir şekilde iğneyle tiroid biyopsisi olması gerekir. Bu sayede nodülde kanserin olup olmaması öğrenilir. Tiroid bezinde başlıca 4 tip kanser görülür. Bunlar; papiller tip, folliküler tip, medüller tip ve anaplastik tip.

Graves hastalığı; tiroid bezlerinden aşırı hormon salgılanması sonucu gelişen otoimmün hastalıktır. Hipertiroidizme neden olur ve farklı bir deyişle hipertiroidi çeşididir.

Lupus hastalığı; kelebek ya da sistemik lupus eritematozus ismiyle anılan ve pek çok organı birden tutan romatizmal hastalıktır. Yüzde kırmızı izlerle ortaya çıkması ve kelebeği andırması nedeniyle kelebek hastalığı olarak bilinir. Bu hastalık, otoimmün bir hastalıktır ve hastanın bağışıklık sistemi hatalı şekilde kendi hücrelerini yabancı olarak algılayıp saldırması durumudur. Bağışıklık sisteminin vücutta çok önemli olan kollajene saldırması sonucu ortaya çıkar.

Subakut tiroidit; virüslerden kaynaklı şekilde üst solunum yolu enfeksiyonundan oluşur ve tiroit bezleriyle sınırlı kalır. Bu tür tiroidin belirtileri ortaya çıkmadan, hasta 2-8 hafta evvel üst solunum yolu iltihabı geçirmiş olur. Hastalık nedeni tam belirlenmemiş olsa da bağışıklık sisteminin enfeksiyon sonrasında tiroid bezini de düşman olarak algılayıp saldırması neticesinde meydana geldiği düşünülür.

Hashimoto tiroiditi; diğerlerine oranla daha sık rastlanan bir türdür. Görülme sıklığı 1000’de 1 olmakla birlikte kadınlarda olma ihtimali erkeklere oranlar 20 kat daha fazladır ve genelde görüldüğü yaş aralığı 20-50’dir. Diğer hastalıklara da benzer şekilde bağışıklık sisteminin tiroid bezini düşman algılayıp saldırması neticesinde meydana gelir.

 

TİROGLOBULİN DEĞERİ KAÇ OLMALI?

TPO ve TG antikorları için normal düzey <35 IU/ml’nin altında olmasıdır. 35’in altındaki değerler normal olarak ifade edilse de TPO ve TG antikor değerleri <2 IU/ml olmalıdır.

TİROGLOBULİN TESTİ

TGAB testi, antikorların varlığını kontrol eder. Bu antikorların tiroid kanserine yol açıp açmadığı veya hasar verici bir otoimmün hastalığın belirtisi olup olmadığı kontrol edilir. Bu testler için kan örneği gerekir ve immunoassay cihazlarda çalışılır. Test sürecinde hastanın bir şey yapmasına gerek yoktur fakat yiyecek ya da ilaç konularında doktora danışılması tavsiye edilir. Test sonuçlarına e-Nabız sistemi üzerinden ulaşılabilir.

Tiroglobulin (TG) nedir? Tiroglobulin yüksekliği ne anlama gelir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!