TMO’dan 67 milyon liralık buğday hırsızlığı: Yargıtay kararını verdi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Konya'nın Çumra İlçesi'nde kiraladığı depodan yaklaşık 7 bin 500 ton buğday çalınmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Konya Valisi Vahdettin Özkan hakkında, söz konusu hırsızlıkla ilgili gerekli önlemleri almadığı iddiasıyla yapılan suç duyurusunu işleme koymadı.

featured

Konya’nın Çumra ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kiraladığı geçici bir depodan geçen yıl kasım ayında 67 milyon TL değerindeki 7 bin 500 ton hububat çalındı. Konuya ilişkin TMO’dan yapılan açıklamada, “Çumra deposundan yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir” denildi.

TARIM BAKANI VE KONYA VALİSİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre, İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman ve Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, 7 bin 500 ton buğdayın çalındığına dikkat çekerek, TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise Bakan Yumaklı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman ve TMO yöneticileri hakkında 24 Kasım 2023 tarihinde Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

YARGITAY’DAN ‘İŞLEME KONULMAMA’ KARARI

Partinin suç duyurusunu işleme alan savcılık, vali Özkan hakkındaki dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda 4 Ocak tarihinde Özkan hakkındaki şikâyetin “işleme konulmamasına” karar verdi.

Kararda, “Dilekçe içeriğine göre söz konusu hırsızlık olayıyla ilgili adli soruşturma başlatıldığının anlaşılması karşısında, Vali Özkan’ın gerekli önlemleri almadığı ve hırsızlıktan sonra gerekli işlemleri yapmadığı yolundaki iddianın soyut ve genel nitelikte olduğu, somut bilgi ve belgeye dayanmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Bakan Yumaklı ise vekillerin soru önergesine yanıt vermedi.

thumbnail
İlişkili Haber

TMO, Türk çiftçisini sahipsiz bıraktı… Yeni kriz yolda!

TMO’dan 67 milyon liralık buğday hırsızlığı: Yargıtay kararını verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 23 Ocak 2024, 21:02

    Vali veya Kaymakamin haberi varmıdır derseniz vardır.hatta Ankara’da en üst düzey bu buğdayları kime ne için bağışladı onu bulmak lazım içimden bir ses İTRAİL e bağışlamasında fakir bir ülkeye bağışlamış olsun Diyor

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!