TOGG’a ÖTV ayarı… Fiyat bandı belli oldu

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak TOGG için önemli bir vergi avantajı adımı geldi.

featured

Meclis’te kabul edilen önergeyle, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı ise 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli araçlardan alınacak ÖTV oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Güncel vergi oranları ve matrah dilimleri dikkate alındığında TOGG’un fiyatının 900 bin TL bandında olabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin otomobili TOGG’un yollarla buluşmasına az bir süre kala torba kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde çok önemli bir önerge kabul edildi. Kabul edilen önergeyle elektrikli otomobillerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı değiştirilirken, 700 bin TL’lik matrah getirildi. Buna göre, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli otomobillerden alınacak vergi tutarı yüzde 10 olarak belirlendi. Aynı koşullarda vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobillerden alınacak ÖTV tutarı ise yüzde 40 oldu. Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli araçlardan da 750 bin TL’yi aşmayanlar için ÖTV oranı yüzde 50, 750 bin TL’yi aşanlar için ÖTV oranı yüzde 60 olarak güncellendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “TOGG’un ÖTV’sini düşürüp, cazip hale getiriyoruz. Yerli üretime koruyuculuk getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklanan yeni ÖTV oranı ve matrah limitleri TOGG’un satışa sunacağı ilk model C-SUV’un fiyatıyla ilgili de önemli ipuçları verdi. Öyle ki, aracın vergisiz fiyatının maksimum 700 bin TL olduğu göz önüne alındığında, bu fiyatın üzerine yüzde 10 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklendiğinde 908 bin TL’lik oldukça avantajlı bir fiyat çıkıyor

TOGG’a ÖTV ayarı… Fiyat bandı belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 5 ay önce

  Zenginlere hayırlı uğurlu olsun fakir bu arabayı alamaz da binemezde rüyasında bile göremez

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Oglana kıza geline birer tane almak lazım gerçekten çok cazip miş fiyatı hatta Bi tanede yedek alıp garaja koymak lazım birinin şarjı biterse yedekte dursun durmak yok Toog a devam hayal kurmak Allahtan bedava devlet ondan vergi almıyor

 3. 5 ay önce

  Yahu bari yaptığınız iyi şeyleri düzgün yapın. Ismarlama ihale kanunu gibi 160kW geçmezsede 700binden azsada filan falan.

  Yazın telif hakları Türkiye Cumhuriyetinde olan arabalardan ötv alınmayacaktır.

  Ama çıkmıyor çünkü bünye alışmış bir kere saman altından su yürütmeye.

 4. 5 ay önce

  Kazanılmış helal para ile o araç o fiyata alınmaz. Kimse kendine ait parayı o araca vermez. Ancak devletin imkanlarını kendi çıkarı için kullanan örtülü hırsızlar için bir seçenek olabilir. Vatandaşın parası ile saltanat sürenlere hitap ediyor togg.

  • 5 ay önce

   Ne alakası var. 900 bin üzeri birşey alan haram para ile mi almış oluyor herşeyi. Saçmalamışsın. audi Mercedese de almanyadaki her kişi binemiyor, önemli olan marka değeri olan ürünler çıkartıp pazarlayabilmek. Üretmesen birşey üretmiyoruz, üretsek ayrı laf. Size yaranılmaz..

   Cevapla
 5. 5 ay önce

  Cook alkışlıyorum TC vatandaşının hayalini üzecek arabayı ürettik hangi yerli Türk bu araya binecek… Tabii ki zengin ler

  • 5 ay önce

   En azından piyasayı etkiler mevcut fiyatlar düşer, zenginler hadi buna binsin ama orta gelirli biriminde bineceği bir sınıf oluşacaktır elbet

 6. asgari ücretli yemese içmese sokakta yatsa, aşağı yukarı 20 senede alabiliyo bu aracı 😀 çok iyi ya..

 7. 5 ay önce

  gerçekten çok avantajlı hemen gideyim iki üç tane alayım, hatta bir tanesini bir numara büyük alayım seneye de binerim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!