Tokayev: Orduya teröristlere uyarı yapmadan ateş açma emri verdim

featured

Kazakistan’da şiddet olayları devam ederken Cumhurbaşkanı Tokayev’den ‘Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim.’ açıklaması geldi. Öte yandan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün Kazakistan’a sevkiyatı da sürüyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ‘Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim.’ açıklaması yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin bütün bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını bildirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Tokayev terörle mücadele konusunda yetkililerle toplantı yaptı.

Toplantı sonrasında yaptığı konuşmada terörle mücadele operasyonu başlattıklarını belirten Tokayev, kolluk kuvvetlerinin yoğun çalıştığını ifade etti.

Tokayev, “Genel olarak ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzen yeniden sağlandı. Yerel makamlar durumu kontrol ediyor. Ancak teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor. Bu yüzden terörle mücadele operasyonu militanların tamamen yok edilmesine kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca “Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü birlikleri Kazakistan’a gelmeye başladı. Bu birlikler, stratejik yerlerin korunmasının sağlanması ve muhafazası işlevini yerine getirmek üzere sınırlı bir süre için ülkeye geldi.” ifadelerine yer verdi.

KGAÖ’NÜN ASKERİ SEVKİYATI SÜRÜYOR

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ) Kazakistan’daki durum nedeniyle bu ülkeye yaptığı askeri sevkiyat da devam ediyor.
KGAÖ Genel Sekreterlikten yapılan açıklamada, dün KGAÖ’nün Kazakistan’a asker gönderme yönünde karar aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, “KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyinin 6 Ocak’ta aldığı karar doğrultusunda, durumun istikrara kavuşturulması ve normalleştirilmesi amacıyla KGAÖ’nün barış gücü Kazakistan’a gönderildi.” ifadesine yer verildi.

Bu güçlerin Rusya, Belarus, Ermenistan, Tacikistan ve Kırgızistan askeri birliklerinden oluştuğu belirtilen açıklamada, “KGAÖ’nün barış güçleri arasında Rusya Hava İndirme Kuvvetlerinin askeri birimleri bulunuyor.” denildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin Rus Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla gönderildiği kaydedildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları KGAÖ ülke liderlerinden yardım talebinde bulunmuştu.

KGAÖ, 2002’de Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üye ülkeleri Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kuruldu.

PROTESTOLAR PROVOKATÖRLERİN KONTROLÜNE GEÇTİ 

Öte yandan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dauren Abayev, ülkede protestoların barışçıl başladığını, daha sonra ise provokatörlerin kontrolüne geçtiğini belirtti.

Abayev, Kazakistan televizyonu Habar-24’e yaptığı açıklamada, ülkeye gelen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücünün silahlı çatışmalara katılmayacağını belirterek bu birliklerin koruma görevi yapacağını söyledi.

Kazakistan‘ın bütün bölgelerinde düzenin sağlandığını bildiren Abayev, “Şu anda kalan haydutların aranması ve bulunması çalışmaları sürüyor. Pek çok militan etkisiz hale getirildi ve ele geçirildi. Bu kimselerin kimlikleri tespit ediliyor ve aşırıcı örgütlerle olan bağlantıları üzerine çalışılıyor.” dedi.

‘KESKİN NİŞANCILAR DA…’

Abayev, ülkedeki protestoların önce barışçıl özellik taşıdığını belirterek daha sonra göstericilerin oluşturduğu kalabalığa “silahlı haydutlar ve teröristlerin” önderlik yaptığını dile getirdi. Abayev, “Barışçıl protestocuların sesleri provokatörlerin şiddet çağrılarında boğuldu.” ifadesini kullandı.

Protestolar esnasında dükkanların yağmalandığını hatırlatan Abayev, “Bir grup haydut, yağmacılıkla meşgul oldu. İkinci grup teröristler silah dükkanlarına baskın yaptı. İstilacılar profesyonelce hareket etti. Bazıları televizyonda canlı yayın yapma girişiminde bulundu. İstila edilen bütün yerlerde barikat oluşturuldu. Teröristlerden, özel silahlarla keskin nişancılar da eylemde bulundu.” diye konuştu.

26 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kazakistan İçişleri Bakanlığı da yönetim karşıtı gösterilerde çıkan olaylarda 26 protestocunun yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kazakistan’da ilan edilen olağanüstü hal kapsamında güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonun sürdüğü belirtildi.

Durumun kontrol altına alındığı kaydedilen açıklamada, tüm kentlerdeki idare ve belediye binalarının temizlendiği ve ülke genelinde 70 kontrol noktasının oluşturulduğu aktarıldı.

Açıklamada, “Güvenlik güçleri, Almatı kentinde toplumsal düzeni sağladı, stratejik yerleri korumaya aldı. Caddelerde temizlik operasyonuna devam ediliyor.” ifadesine yer verildi.

Terör tehlike seviyesinin “kritik kırmızı”ya çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, protestoculardan 26’sının öldüğü, 18’inin de yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, olaylarda 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

KAZAKİSTAN’DA DURUM

Kazakistan’ın batısında LPG’ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle 2 Ocak’ta başlayan protesto gösterileri, ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis araçları ile askeri araçları ateşe veren, devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması sonucu olağanüstü hal ilan edildi.

Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları KGAÖ ülke liderlerinden yardım istedi. KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda Kazakistan’a asker gönderildi.

KGAÖ, 2002’de Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulmuştu.

Tokayev: Orduya teröristlere uyarı yapmadan ateş açma emri verdim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

  1. 1 sene önce

    Gösterici kılıklılar ellerine geçirdikleri güvenlik görevlileri (Asker, Polis vb.) kafasını gövdesinden ayırırken bu yapılan vahşet demokrasi olarak belirtilip ses çıkartılmıyor. Sonuçta bu Janis Joplin – Çiçeğim Sensin-Neylersen Güzel Eylersin. konseri değil. Bence yapılması gereken çok güzel bir hamle/cevap. Yapmazsan sana yapacaklarından emin olabilirsin sayın Tokayev.

  2. 1 sene önce

    Dükkanları yağmalayan camları kıran adam hak arıyor olamaz dava lpg değil ağaç değil hala anlamadinizmi sözü buraya uyar

  3. Hepsi tamamda Ermenistandan yardım istemek ne oluyor! Yarın Azerbaycanla sorun yaşadığında Kazakistan Ermenidtanı n yanındamı yer alacak! Bu ğlkenin hiç ordusu polisi yokmuydu garip gelen 3-4 bin rus askerimi kurtaracak ülkeyi işin içinde iş var çukar kokusu

  4. Bak bir yıl geçti mayın bahanesiyle tek bir Azerbaycan Türkü gidemiyor Karabağa , rusya karabağa çöktü ! Mayın hikaye şimdiye kadar en azından bşrçok bölgeye yerleşilirdi! Azerbaycanlı kardeşlerim bir gün uyanacak!

  5. Ermenistan Azerbaycanla hangi sorununu çözdüde Türkiye temsilci atadı! Oyun çok taraflı! Muhalefetten çıt yok

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!