Trump: FBI, Florida’daki evimi bastı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu’nun Florida'daki evine baskın yaptığını açıkladı.

featured

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida’da bulunan Mar-A-Lago malikanesinin dün Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları tarafından arandığını duyurdu.

Trump, yazılı açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki güzel evim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir zamandır. Daha önce hiçbir ABD Başkanının başına böyle bir şey gelmedi.” ifadelerini paylaştı. FBI baskınının nedeniyle ilgili bir açıklama yapmayan eski ABD Başkanı, “Özel kasama bile girdiler” dedi ve “İlgili devlet kurumlarıyla yapılan çalışma ve iş birliğinden sonra evime yapılan bu habersiz baskın gerekli veya uygun değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Associated Press, konudan bilgisi bulunan kişilere dayanarak, FBI aramasının, Trump’ın Beyaz Saray’daki görevi sırasında Florida’daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti.

GİZLİ KAYITLAR ARAŞTIRILIYOR

Adalet Bakanlığının, bu yılın başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutu belgenin içinden çıkan gizli kayıtların varlığını araştırdığı kaydedildi.

Federal yasaların, gizli devlet belgelerinin yasalarca belirlenmiş yetkili yerlerden dışarı çıkarılmasını yasakladığı bilgisi paylaşıldı.

FBI’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, New York Times soruşturmaya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde aramanın Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılırken yanında götürdüğü belgelere dayandığını öne sürdü.

Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılırken yanında götürdüğü kutularda çok sayıda gizli belge olduğu ifade edildi.

Trump’ın 15 kutu dolusu materyali ABD Ulusal Arşivi yetkililerinin taleplerine karşın aylardır iade etmediği belirtiliyor.

Trump: FBI, Florida’daki evimi bastı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!