TSK’nın eğittiği Afgan subaylardan Ankara’ya: Taliban bizi infaz edecek, kurtarın!

Türkiye’de Kara Harp Okulu’nda Misafir Askeri Personel olarak eğitim gören ve mezun olduktan sonra Afganistan ordusunda görev yapan 37 subayın Taliban tarafından infaz edileceği öğrenildi. Yakalanan bazı Afgan subayların infaz edilmeye başlandığı, Taliban’ın bunları videolara çektiği belirtildi. Afgan subaylar, Türkiye’den yardım istiyor. Veryansın Tv’ye konuşan bir subay Türkiye’ye, ‘Bizi siz eğittiniz, bizi kurtarın’ dedi. 

TSK’nın eğittiği Afgan subaylardan Ankara’ya: Taliban bizi infaz edecek, kurtarın!

ERDEM ATAY / ÖZEL HABER

Afganistan’da Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesi ve ordunun ortadan kaldırılmasının ardından karışıklık sürüyor. Veryansın Tv’nin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Taliban’ın ordu mensubu olan kişileri yakalayıp infaz ettiği belirtildi. Taliban’ın özellikle Türkiye’de Harp Okulu’nda eğitim gören 37 kişinin de peşinde olduğu, bu 37 subayın aileleriyle birlikte Taliban’dan saklandığı, Ankara’dan da yardım talep ettiği belirtildi. 
Subayların bu destek taleplerini Afganistan’daki Türk ataşeliğine ilettiği, Ankara’dan hala bu konu hakkında bir yanıt gelmediği vurgulandı. 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde birçok devre arkadaşı subay tarafından, ‘Türkiye’yi çok seven, eğitimli ve donanımlı’ olarak tanımlanan Afgan subayların iki aydır maaş almadıkları, paraları olmadığı için de hareket alanlarının kısıtlandığı, bu nedenle Taliban’ın kendilerini bulup infaz etmelerinin an meselesi olduğu gelen bilgiler arasında.

VERYANSIN TV AFGAN SUBAYA ULAŞTI: İNFAZ EMRİ VERİLDİ, KURTARIN

Veryansın Tv, TSK tarafından eğitilmiş ve halihazırda Afganistan’da bulunan bazı subaylara ulaştı. 
Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir Afgan subay, başka ülkeler tarafınan eğitime tabii tutulmuş, Taliban ülkeyi ele geçirdiğinde tehlikede olan subayların o ülkeler tarafından Afganistan’dan çıkartıldığı ve korunduğunu söyledi. “Bu ülkelerin bu subaylar üzerinde çok fazla emeği var ve onları korudular” diyen Afgan subay şu ifadeleri kullandı:

“Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Kanada, Avustralya gibi ülkeler bunu yaptı. Türkiye’de eğitim görüp de şehit olan iki arkadaşımız var. Bizim için infaz için talimat vermişler. Şu anda evlerde saklanıyoruz. Güvenlik için saklandığımız evi de sürekli değiştiriyoruz. Çocuk ve kadınlar var. Biz şu anda çok zor durumdayız ve iki aydır maaş alamadık. Ailece herkes çok zor durumda. Biz Türkiye tarafından eğitilmiş insanlar olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinden şunu istiyoruz. Bizi buradan çıkarsınlar, vize verilme imkanı sağlansın ya da biz mülteci talebinde bulunuyoruz, Türk vatandaşı olmak istiyoruz.”
37 kişiden oluşan Afgan subay listesinin Afganistan’daki Türk ataşeliğinden Türk Dışişleri Bakanlığına gönderildiği ileri sürüldü.