TSK’ya Blackwater’la kumpas planlamışlar

Türkiye'nin meşru Libya yönetimine Akdeniz'den sağladığı lojistik desteği kesmek için, paralı katillerden oluşan 20 kişilik Blackwater timiyle 80 milyon dolara anlaşma sağlandığı ancak planın sonradan suya düştüğü öğrenildi.

TSK’ya Blackwater’la kumpas planlamışlar

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter safında savaşmak ve Akdeniz’den Türkiye’nin lojistik desteğini engellemek için Libya’ya getirilen özel paralı askerlerle anlaşmazlık yaşandığı bildirilmişti. Yaşanan anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalan 20 kişilik özel timin Malta’ya gittiği açıklanmıştı. Olay dün Türk basınında da yer almıştı.

New York Times (NYT) gazetesi olayın ayrıntılarını yazdı. NYT, gelen ekibin “paralı katiller” olarak bilinen ve Irak’taki savaş suçlarıyla gündeme gelen Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater ile bağlantılı olduğunu yazdı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği bu kumpas planı, yaşanan anlaşmazlık sonucu suya düştü.

80 MİLYON DOLARLIK OPERASYON

New York Times’ın aktardığına göre planın ayrıntıları şöyle…

Türkiye’nin Libya’nın meşru yönetimine lojistik desteğini kesmek için 20 kadar yabancı paralı askerle 80 milyon dolarlık bir operasyon planlandı. Ancak Hafter’in ekibin askeri teçhizatlarını beğenmemesi üzerine işbirliği dört gün sonra suya düştü.

Libya’nın doğusunda konuşlu gayrimeşru güçlerin sorumlusu Halife Hafter’in saflarına destek vermek ve Türkiye’nin Libya’ya lojistik desteğini kırmak için 20 kadar yabancı paralı asker için 80 milyon dolarlık (540 milyon TL) bir operasyonun planlandığı ortaya çıktı. Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin BM raporuna dayandırdığı haberine göre bir özel güvenlik şirketi, bu paralı askerleri 2019 yılının haziran ayında Bingazi’ye götürdü. Sözde bilimsel araştırma ekibi için helikopter ve hücumbotlar da kiralandı. Ancak ekip Bingazi’ye geldikten dört gün sonra Hafter ile anlaşmazlık nedeniyle Malta’ya gitti.

TRUMP’LA YAKIN İLİŞKİLERİ VAR

BM Güvenlik Konseyi’ne geçen şubat ayında sunulan gizli bir rapora göre, paralı askerlerle ilgili organizasyon Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapıldı. Bu ülkedeki gizli bazı şirketlerin de operasyona finansman sağladığı kaydedildi. Şirketleri kontrol ettiği ya da kısmen sahibi olduğu belirtilen kişi ise Avustralyalı işadamı ve eski savaş uçağı pilotu Christiaan Durrant. Bu şahsın bağlantılı olduğu belirtilen kişi de Trump yönetimiyle yakın ilişkileriyle bilinen ABD’nin özel güvenlik organizatörü Erik Prince. Prince, Irak’ta 2007’de 17 sivilin öldürülmesiyle gündeme gelen Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusuydu. BM, Prince’in Libya’daki başarısız paralı asker operasyonunda rol oynayıp oynamadığını soruşturuyor. Prince ise iddiaları kabul etmiyor.

NYT’ye göre bu paralı asker grubunun başında eski Güney Afrika Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilisi Steve Lodge bulunuyordu. Tümü eski asker olan 20 kadar kişiden 11’i Güney Afrika, 5’i İngiltere, 2’si Avustralya, 1’i de ABD vatandaşıydı. Bu askerlerin görevi Türkiye’nin gönderdiği silahların denizden meşru Trablus hükümetine ulaşmasını önlemekti. Ekip üyeleri Malta ve Ürdün’den Bingazi’ye ulaştı. Ayrıca sahte belgelerle, altı helikopter de Afrika ülkesi Bostvana’dan Bingazi’ye götürüldü. Paralı askerlere de kontrollerde ‘petrol ve doğalgaz tesislerini korumakla’ görevli olduklarını söylemeleri istendi.

HAFTER’İ KIZDIRMIŞLAR

NYT’nin haberine göre bu grubun yanlarında söz verilenler yerine eski model hava taşıtları ile Bingazi’ye gelmesine Hafter çok sinirlendi. BM’nin elde ettiği bir belgeye göre taahhüt edilen hava araçları arasında bir Amerikan yapımı Cobra saldırı helikopteri ve Bulgar yapımı LASA T-Bird pervaneli keşif uçağı bulunuyordu. Hafter ile anlaşamayan paralı askerler, denizden Malta’ya dönmeye karar verdi.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Libya’da Hafter’e destek için düzenlenen operasyonun suya düşmesiyle hüsrana uğradı. Prens El Nahyan, darbeci Halife Hafter’in en büyük destekçisi.