TÜİK Başkanı görevden alındı

featured

Enflasyon rakamları nedeniyle bir süredir tartışmaların odağına yer alan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Başkanı Prof. Dr. Erdal Dinçer görevden alındı, yerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya atandı.

Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karara göre, TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in görevi sonlandırılırken, yerine Erhan Çetinkaya atandı.

Görevden alınan Dinçer, Şubat 2021’de atanmıştı.

Ayrıca, açık bulunan TÜİK Başkan Yardımcılığı görevinde de Doç. Dr. İbrahim Demir getirildi.

TÜİK VERİLERİ TEPKİ ÇEKİYORDU

Gıda fiyatları başta olmak üzere pek çok temel ihtiyaç ürününe gelen zamlar Türkiye’de en önemli gündem maddesiyken, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları bir süredir tartışmalara neden oluyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aralık ayının başında, TÜİK’in enflasyon kararının açıklamasının ardından rakamlara yönelik eleştiler üzerine TÜİK’ten randevu talep etmiş, ancak randevu verilmemişti. CHP lideri, “Geliyorum, haberiniz olsun” diyerek TÜİK’e gitmiş ancak içeri alınmamıştı.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının güven vermediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları kamuoyuna doğru diye paylaşıyorsa bu şu anlama geliyor, memura daha az vereceğiz, işçiye ve emekliye daha az vereceğim, bir de kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim diyor. Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam o zaman ben siyaseti niye yapıyorum? Buraya gelişimin nedeni o, memurun, işçinin, milyonların hakkını savunmak için buraya geldim” diye konuşmuştu.

TÜİK Başkanı görevden alındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 6 ay önce

    Herhalde hükümetin duymak istediklerini söylemedigi icin olsa gerek.

    Cevapla
  2. 6 ay önce

    iş memurlarda değil.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!