TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı

TÜİK tarafından bugün açıklanan TÜFE verisiyle birlikte emekli ve memur zamlarını belirleyecek enflasyon verisinin 5 ayı kesinlik kazandı. Gözler, 3 Temmuz'da yapılacak son açıklamaya çevrilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından paylaşılan raporda gelecek ay görülmesi beklenen enflasyona yer verildi. Bu tahminler sonucunda memur ve emeklilerin alacağı zam da belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon mayısta aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda yüzde 75,45 oldu. Beş aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak hesaplandı. Enflayon 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 olarak gerçekleşti.

featured

ENAG’ın verilerine göre; tüketici fiyatları mayısta bir önceki aya göre yüzde 5,66 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 120,66 oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 50,85 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 104,80 ile eğitim oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 1,01 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 9,60 ile giyim ve ayakkabı oldu.

114 TEMEL BAŞLIĞIN ENDEKSİNDE ARTIŞ

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla, 23 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 114 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,77, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 23,05, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,99 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 66,53 olarak gerçekleşti.
Yİ-ÜFE (2003=100) 2024 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,96 artış, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 17,87 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57,68 artış ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 47,24 artış gösterdi.

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde mayıs ayı enflasyon artış beklentisi yüzde 3,04 oldu. Cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43,64’e geriledi. Ekonomistler tarafından, enflasyon beklenti anketinde nisan ayında enflasyonun yüzde 3 artacağını tahmin edildi. Yıllık enflasyonun ise yüzde 74,89’a yükseleceği öngörüldü. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi yüzde 43,95 oldu.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) paylaştığı rapor ile yanıtlandı. TCMB, her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, Haziran ayında görülmesi beklenen enflasyon oranını paylaştı. Şu ana kadar belirlenen ilk 5 aylık enflasyon oranı yüzde 20.94 olurken, son ayda beklentiler sadece 2.56 seviyesinde şekillendi.

Bir başka deyişle TCMB, emekli ve memur zamları için referans teşkil edecek 6 aylık enflasyon farkı için yüzde 23.5 seviyesini vurguladı. Milyonlarca emekli, bu oranın yılın başından bu yana yaşanan enflasyonu kapsamadığını belirterek, alım güçlerinin daha büyük oranda düştüğünü ve emeklilere seyyanen zam yapılması gerektiğini belirtiyor.

KARAHAN ‘DEZENFLASYONUN EŞİĞİNDEYİZ’ DEMİŞTİ

TCMB Başkanı Fatih Karahan, manşet enflasyonun mayısta zirve yapacağını ve sonra belirgin düşüşe geçeceğini kaydetmişti. Karahan, geldikleri noktada dezenflasyonun eşiğinde olduklarını belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Enflasyonda geçiş dönemi sona eriyor. Dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz” demişti.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!