TÜİK açıkladı… Enflasyonda yeni zirve!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

featured

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre; TÜFE’deki değişim, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 57,80, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 85,51, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 65,26 olarak gerçekleşti. Tüketici fiyatlarında geçen yılın ekim ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 33,48 ile haberleşme oldu, artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 117,15 ile ulaştırma oldu. Ana harcama grupları itibarıyla, geçen aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 0,36 ile eğitim oldu. Artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 8,34 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Endekste kapsanan 144 temel başlıktan, 13 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 4 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 127 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, geçen aya göre yüzde 3,24, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 50,57, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 77,01 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 56,71 olarak gerçekleşti.

ENAG’A GÖRE ENFLASYON YÜZDE 185!

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), her ay olduğu gibi TÜİK’ten önce ekim ayı enflasyon rakamlarını paylaştı.

ENAG’a, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ekim ayında yüzde 7.18 arttı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 185.34 olarak gerçekleşti.

thumbnail
İlişkili Haber

ENAG enflasyon verilerini açıkladı

TÜİK açıkladı… Enflasyonda yeni zirve!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Vallahi ucuz atlatmışız. %86 olsaydı ne yapardık, biz çoluk çocuk ekmeği çay a batıramazdı. Allah reis ten razi olsun. Hedef 2071 makarna imparatorluğu Allahin izniyle ❤

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!