Tunç Soyer öbür dünyada Ecevit’in yüzüne nasıl bakacak?

Tunç Soyer öbür dünyada Ecevit’in yüzüne nasıl bakacak?

14 Ekim’de KKTC’de yayımlanan bir gazeteye konuşan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini akıl alamaz biçimde eleştirerek “Kıbrıs’tan çıkalım” anlamında sözler söyledi.

Bilindiği gibi Tunç Soyer, göreve gelir gelmez KHK’den ihraç edilen FETÖ’cü ve PKK’lıları Büyükşehir Belediyesi’nde zabıta olarak işe almıştı.

Nihat Genç ise Soyer seçildiğinde Veryansın TV ekranlarında ağır ithamlarda bulunmuştu.

Tunç Soyer’in bu çıkışını meydanı İmamoğlu’na bırakmamak olarak değerlendirmek iyimserlik olur.

Birkaç gün önce KKTC Cumhurbaşkanı koltuğunu işgal eyleyen Mustafa Akıncı’nın söyledikleriyle birlikte düşünmek gerekir.

Hepimiz Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ve çevresinde gelişen olaylara odaklanmışken değerli veryansıntv yazarı amirallerimizin, rahmetli Soner Polat’ın sürekli dikkatimizi çekmeye çalıştığı Doğu Akdeniz’de suların ısındığını görmemiz gerekiyor.

Sanki emperyalist Batı’nın bir görevlisi Kıbrıs Türk halkına “piar” çalışması yapıyor!

SOYER’İN KONUŞMASI CHP TARİHİNE BİR İHANETTİR!

Tam da Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olayların yaşandığı bir kavşakta Tunç Soyer’in söyledikleri yalnızca Türk halkına değil CHP’nin tarihine bir ihanettir.

Çıkalım dediğiniz Kıbrıs’ın fatihi sizin partinizin efsane Genel Başkanı Bülent Ecevit’tir bay Soyer!

Yalnızca bunun için bile o görevde bir dakika durmamanız gerekir!

Bölgede bulunan doğalgaz rezervleri nedeniyle emperyalist çakalların üşüştüğü Kıbrıs’a,  Soyer beyefendinin eleştirdiği “harekat” emrini dönemin Başbakanı Bülent Ecevit vermiş, böylece Kıbrıs Türklerinin toprakları ve yaşamı garanti altına alınmıştı.

“Karaoğlan” kahraman olmuş, dağlara taşlara adı yazılmış, evlerin, kahvehanelerin duvarlarına, otomobillerin camlarına “Kıbrıs Fatihi Ecevit”in resimleri asılmış CHP Türkiye’nin kurucu partisi olarak bir kez daha gönenmişti.

Tunç Soyer, CHP MYK’sının Barışı Pınarı Harekatı’nı eleştirdi diye görevden aldığı Mardin İl Başkanı’ndan bin kat daha büyük suç işlemiştir!

Bülent Ecevit’in CHP tarihine altın harflerle kazınmış aziz hatırasını kaba bir biçimde kirlettiği için Tunç Soyer’in CHP tarafından derhal görevden alınması gerekir!

BÜLENT ECEVİT KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NI NASIL ANLATIYOR?

Seçildiğinde nedense ilk önce Fransız sivil toplum kuruluşları ve Paris Belediye Başkanı hanım tarafından tebrik edilmesi dikkatlerden kaçmayan Tunç Soyer’e, Ecevit’in kendi ağzından bazı gerçekleri anımsatalım biraz:

“Eğer Türkiye müdahale etmeseydi Kıbrıs’ta tek bir Türk kalmayacaktı ve Yunanistan Türkiye’yi güneyden de kuşatmış olacaktı. MGK’da durumu görüştük. Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a müdahale kararı verdik. Sonra bakanlar kuruluna getirdik. Orada karar verdik… Harekat günü, Başbakanlık kapısının önüne çıktım. ‘Biz yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getiriyoruz’ dedim. Barış Harekatı olmasaydı, Kıbrıs topraklarında Türk halkı diye bir halk kalmayacaktı. Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü, aynı zamanda Türk ulusunun özgürlüğünün de bir güvencesidir.”

(Tarih tekerrürden ibarettir derler. Gazeteci Mehmet Çetingüleç’in Ecevit’in Anıları- 12 Yıl Saklı Tutulan Veda Sohbetleri kitabında bizzat Ecevit’in anımsattığına göre ABD’li yöneticiler tıpkı şimdi olduğu gibi o zaman da Türkiye’yi feci şekilde ve aynı sözlerle tehdit etmişler: “Sultan Ahmet Cami’ni bombalarız!”, “Haşhaş ekilen köyleri bombalarız!”, “NATO’dan Türkiye’yi çıkarırız!”, “Türkiye’ye saldırırız!”, “Türkiye’yi bombalarız!”)

CHP BU BELEDİYE BAŞKANLARINI ÇOK MU ARADI?

Barış Pınarı Harekatı için günlerce susmuş ama tam da Rusya’yla tarihimizin en kritik görüşmesini yapmanın arifesinde “Ne Amerika ne Rusya!” diye sesini yükseltmiş İmamoğlu’nu, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın ta güney batısında savaş gemilerimizin gözetiminde sondaj gemimiz varken, yani dişler kenetlenmişken “Kıbrıs’tan çıkalım” diyen Soyer gibilerini çok mu aradınız ey CHP’liler!

Türkiye Kıbrıs’a Akıncı gibiler dolgun maaş alsın diye çuvalla para aktarmaktan başka, soydaşlarımız katliama uğramasın ekmek elden su gölden güven içinde yaşasınlar diye orada 30 bin asker beslemekten başka ne ne yapıyor da bu lafları söylüyorsun ey CHP’li Soyer!

CHP’nin antiemperyalist kimlikle aynı anlama gelen “Atatürkçü” güzide seçmenini bremen mızıkacıları gibi peşine takıp Türkiye’nin en önemli illerinden İzmir ve İstanbul’a, CHP’nin tarihsel zihniyetiyle ilişkisi olmayan bu tip şaibeli insanları başkan seçtiren Cumhuriyet gazetesi, Odatv ve Sözcü yazarlarına, Türkiye’nin aydınım diyen kesimine şimdi ne demeli?

Ecevit’in kendi ağzından Kıbrıs Barış Harekatı: