Tunç Soyer’den İzmir bayrağı sözlerine açıklama: Montajla çarpıttılar

featured

İzmir’in CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldığı bir video konferans görüşmesinde ‘İzmir’in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun’ sözleri tartışma yarattı. Soyer, sözlerinin çarpıtıldığını savundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, soayal medyaya yansıyan görüntülerinde İzmir parası bastırmak ve İzmir bayrağı projesi olduğunu belirtti. Soyer, “Ancak arkadaşlar beni uyardı senin bir eyalet kurma çaban olduğu anlaşılır, İzmir’i memleketten kopartma çaban olarak anlaşılır değiştirelim bunun ismini dediler” ifadelerini kullandı.
Soyer’in açıklamaları yeni bir tartışma yarattı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “‘İzmir bayrağı’ ve ‘İzmir parası’ diyen belediye başkanı bağımsızlığımızın ve vatanımızın kurtuluşunun sembol isimlerinden olan İzmir’imizi sürekli zararlı gündemlerin içine çekiyor” ifadelerini kullandı.

Çelik, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Bir siyasetçinin ‘tarihte İzmir’in bayrağı varmış’ diyerek, bugün bu taleplerin hangi zehirli amaç için dillendirildiğini bilmesi gerekir. Biraz sağduyu, biraz basiret bunu anlamaya yeter. Bu sözlerin Türkiye Cumhuriyeti açısından nereye düştüğünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hariç herkes biliyor. Buna benzer sözlerin hangi amaca dönük olarak dillendirildiği belliyken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ‘düşündüm ama yanlış anlaşılır diye vazgeçtim’ gibi örtülü yollara kapı açmaması gerekir.”

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA: MONTAJ İLE SÖZLERİMİ ÇARPITTILAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medyada kendisine gelen tepkiye yanıt verdi.

Montaj hileleriyle sözlerinin çarpıtıldığını savunan Başkan Soyer, şu ifadelere yer verdi:

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin düzenlediği çevrimiçi bir etkinlikte kent turizmini geliştirmek adına yapmış olduğum çalışmalar ve projeleri anlattığım konuşmanın sadece küçük bir bölümünü alıntılayarak tarafıma yöneltilen saldırılar her türlü ahlaki anlayışın dışında, akıl ve vicdan sınırlarını da zorlayan bir boyuta ulaşmıştır.

Sadece kente ve kentliye hizmet kaygısıyla hareket eden bir yerel yönetici olarak bugüne dek kısır tartışmaların içine girmemeye özen gösterdim ve bel altından vurmaya yönelik birçok eleştiriyi bile yanıtlama gereksinimi duymadım.

Ancak yaşanan bu son olay bardağı taşırmış, sadece beni değil temsil etmekten onur duyduğum İzmirlileri de töhmet altında bırakacak bir noktaya ulaşmıştır.

Oyun bellidir. Ne yazık ki siyasetteki ve ekonomideki tükenişlerini gündemden düşürebilmek isteyenlerin yaratmayı hedefledikleri kavga ortamına çekilmeye çalışıyoruz.

Montaj hileleriyle sözlerimi çarpıtarak bu tartışmaya zemin hazırlayanların kimler olduğu da hepimizce bilinmektedir.

Hala anlamayanlar için hatırlatayım, ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez.

Ülkemizin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası, bağımsızlığının sembolü ise ay-yıldızlı al bayraktır.

Yönettikleri belediyelerin tabelalarından bizim gururla taşıdığımız “TC” ibaresini silme gafletini gösteren ve geçmişte paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz.

Montajlanarak çeşitli mecralara servis edilen konuşmamın içinde iki ana başlık bulunmaktadır.

Öncelikle İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir.

Osmanlı döneminde kullanılmış İzmir bayrağı, belediyemizle ilgili bir çalışma değil,  bir tarih dergisinde yayımlanan akademik makaleyle gün yüzüne çıkmış tarihsel bir veridir.

İkinci konu ise bir katılımcının sorusu üzerine dijital alışveriş araçlarına ilişkin teknik bir değerlendirmedir.

Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir.

Biz Puan sistemi, Şubat 2020’den beri faaldir, tümüyle yasaldır ve İzmirlilere hizmet vermeye devam edecektir.

Nitekim iktidar partisine mensup Konya Büyükşehir Belediyesi de benzer sistemi kullanacağını geçen Ocak ayında açıklamıştır.

Yapılan montaj hilesi gösteriyor ki, İzmir’deki ittifakımızın başarısı arttıkça, İzmirlilerin yaşam kalitesi yükseldikçe saldırılar da büyüyor.

İzmir birlik ve bütünlüğüne düşkün, milli değerlerimizin büyük bir coşku ve sevgiyle yaşatıldığı bir şehirdir.

Bu duruşumuz, montajcılık gibi gayrı ahlaki ve toplumumuzda hiçbir karşılığı olmayan karalamalarla gölgelenemez, siyasete malzeme edilemez.

Bu yapılan, İzmir’de hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden özen ve sabırla inşa ettiğimiz, icraat ve kalkınma odaklı kent koalisyonumuza yönelik açık bir saldırıdır.

Suni gündemlerle ne benim ne de İzmirlilerin kaybedecek vakti ve enerjisi yok. Bu tip paçadan çeken, montaj siyasetine prim vermeyeceğiz.

Tunç Soyer’den İzmir bayrağı sözlerine açıklama: Montajla çarpıttılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 2 sene önce

  Türkiye’nin parçalanması için zihinlere eyalet aşısı yapan seçilmiş belediye başkanları bunlar özenle seçilmişler maalesef ..demiyorum ama dedim galiba işte buna denir ..

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Tunç Soyer’den ilginç İzmir planı, öyle mi. Haber başlığına bu ifadeyi layık gören veryansintv’li arkadaş. Herifin biri aynı teklifi Diyarbakır için yapsaydı, “ilginç Diyarbakır planı” diye mi başlık atacaktınız?

  Cevapla
 3. 2 3 aydır merkezi yönetim, yerel yönetim türkülerini boşuna söylemiyorlarmış!

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bu Tunç Soyer’i kazıdıkça altından başka başka şeyler çıkıyor. Ne sinsi bir adammış! Yazıklar olsun! Hepsi HDP’nin değirmenine su taşıyor. VERYANSIN.TV lütfen uyanık olun!

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Millet ittifakinizin hayrini gorun, buyrun buyrun cekinmeyin..istahla yiyin, rahat edin, cekinmeyin..Kendi evinizde gibi davranin…Ey kuvvacilar, ey Ataturkculer, ey tam bagimsiz Turkiye sevdalilari, ey cagdaslar, ey yunani izmirden denize doken neslin torunlari…Herkese afiyet olsun..Takilirsa su icersiniz gecer, gecmezse arkadasiniz sirtiniza iki kere vursun, yutarsiniz..Daha bunlar ne ki…Bu agzindan kacirdigi sadece, ya icindekiler?

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Montaj falan yok en az beş yıldır böyle bir projeden bahsediliyor zaten, yeni bir şey de değil, Tunç’ta cahil cesareti var o kadar.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Tunç Soyer Atatürkçü solcu halkçı bir başkadır. Alakası olmayan asılsız iftiralarla onu hedef alan fetövari AKP medyası tıpkı ergenekon kumpasındaki gibi yalanlara sığınıyor. Ne bayrak ne para dedi başkan. Babası fetullahı ilk kez hapse attıran savcıdır bir kere.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  bir anadolu söylemi: “asli neee, fesli neee, huuu”!

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Atatürkçü vatansever hiçbir insan misal olarak dahi böyle bir konudan bahsetmezdi.
  Fikri neyse zikri de o.

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  adam ne diline ne tweetine sahıp degıl. beyler. ama işin aslı oyle degıl bilakıs
  bunlar hep yoklama gündem getirme operasyonları. vakti zamanında dersımlı kemal ne demişti. beledıye lere ozerklık yasası getırelım. bu benım fıkrımdı. dıye bır ovunmuştu.beledıyeler eozerklık. sonra valılere yansır ve eyalet sıstemı gelir surec boyledır.
  ychp nın anaysa taslagı da bu yonde. bır cok kere buraya yazdık. ist bld bsk aday ıken ‘ istanbul Ankaradan yonetılecek sehır degıldır. ıstanbulun kendı anayassı olması lazım dedi.
  simdi tunc bey agzında aynı seylerı gevelıyor sözum ona sözu carpıltılmıs fılan ayagına yatıyor. tusıadın destegını secımlerde arkasına alan solcu baskan(!)
  ychp cok tehlıkelı oyunlara gırıyor. ısın acıklı tarafı, bunu unıter TC nın kurucusu bır partının ıcınde yapmaya kalkısmaları.
  CHp si chp lılığının farkında olmamak ıcın dırenırse ki secmenı uyesı delegesı ıcın soyluyorum. chp sını bıtırırsınız. bu ulkede bır daha aydınlıgı goremez. aklınızı basınıza toplayın chplıler. bır an evvel bu gıdıse, bu gıdıse onculuk edenlerı basınızdan savın arkadaslar. dost acı soyler dogru soylermıs.

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Beyefendimiz, “ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez.” diyor ama Ulusal bütünlüğü bozacak olan her hamleyi sıkılmadan, yapmaktan geri kalmıyor. Yukarıda Bir arkadaşımız, Soyer için Atatürkçü, Solcu, Halkçı demiş. Atatürkçü olan Solcu olamaz. Veya herhangi bir solcu Atatürkçü olamaz. Atatürkçü olan bir zat Atatürkün yapılandırdığı ULUS devlet yapısını dağıtmaya yönelik sözlerden kaçınır. Ulus devlet yapısının bozulması ve dağıtılmasına yönelik CHP nin, yatmaz ama evetçi Pr.Dr İbrahim Kaboğluna hazırlattığı Yeni anayasa taslağına karşı çıkardı. CANAN, İMAMOĞLU, SOYER le birlikte hareket eden ve bunlara destek veren En baştaki K.K ile ekipleri ve ON ARALIK hareketi, SOROS ekiplerini, (Bunların başında Tuncay Özkan bulunuyor) CHP Atatürkçü seçmenleri çok iyi takip edilmelidirler.

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Malesef yorumcular ağırlıklı olarak MHP AKP çizgisini temsil ediyor. Bir tanesi solcu olan Atatürkçü olamaz diye fetva bile vermiş. Bilgi sahibi olmadan asıl fikir sahibi olunmaz. AKP medyasından cımbızla yalan dolanla aktarılan herşeyi alıp kabul etmek cahillerin işidir. Atatürk 1904 yılında Harb okulu öğrencisiyken güncesine şunu yazar: “Önce maddeyi anlamalı sosyalist olmalı”. Atatürk hayatı boyunca hep solcu ve halkçı olmuştur, aksi takdirde ne Cumhuriyeti kurardı ne Demokrasiyi. Padişah olur giderdi. Tunç Soyer’i yakından tanıyan birisi olarak, kesinlikle Sorosçu filan olmadığını garanti ederim. Aksine Kemalist çizgiye Mihri Belli çizgisine yakındır. MDD kökenlidir. Atatürkçü ve solcudur, yurtseverdir. Bu ülkede TC’leri kim kaldırdı, Habur’da kim çadır mahkemeleri kurdu, FETÖ hainlerini devletin kalbine kim taşıdı ona bi bakın isterseniz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!