Tunç Soyer’den ‘sığınmacı’ açıklaması: ‘Flamingoların da başkanıyım’ dedim…

featured

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sığınmacılara kayıtsız kalmayacağını belirterek, ‘Burada kaldıkları sürece, ne zaman gidecekler, nasıl gönderirim, suyunu iki misline çıkarayım gibi bir şey yapmam. Ben İzmir’de yaşayan herkese, sadece onlara da değil… Ben ‘flamingoların da başkanıyım’ dedim. Flamingolara sahip çıkarken onlara sahip çıkmayacak mıyım’ dedi. Soyer, ‘Konforlarını sağlamak için her şeyi yapmaya devam edeceğim’ ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara’da bir grup gazeteci ile bir araya geldi. Soyer, burada sığınmacılarla ilgili süren tartışmaları da değerlendirdi.

İzmir’de 148 bin Suriyelinin yaşadığını bildiren Soyer, “Kent Adaleti Şube Müdürlüğü kurduk. Amacımız İzmir’de yaşayan mültecilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler üretmek. Baro ile yaptığımız anlaşmaya göre bir avukatın bulunduğu otobüs mahallelere gidiyor” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NA KATILIYORUM’

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Soyer, “Kadınlar, mülteciler, dezavantajlı kim varsa onlara adalet arayışında destek olmaya çalışıyoruz. Çocuklara Türkçe öğretmeye çalışıyoruz. Sığınmacılar konusunda açık kapı politikası yanlıştı. Bunu iktidar üretti. Ancak bu yanlış uluslararası düzeyde çözülecek bir meseledir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok güzel bir tweeti vardı, ‘Bizim sorunumuz bu sorunu yaratanlarla, bu sorunun kurbanlarıyla değil’ diyor. Tüm kalbimle katılıyorum” diye konuştu.

‘KONFORLARINI SAĞLAMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Bolu’da Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancı uyrukluların su ve katı atık vergilerine zam önerisine de atıfta bulunan Soyer, “Benim bu konuya bir yerel yönetici, bir insan olarak kayıtsız kalmam, seyirci kalmam mümkün değil. Oturduğum koltukta çözüm üretmek zorundayım. Günü gelir memleketlerine güle güle gitsinler. Ama burada kaldıkları sürece, ne zaman gidecekler, nasıl gönderirim, suyunu iki misline çıkarayım gibi bir şey yapmam” ifadelerini kullandı.

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben İzmir’de yaşayan herkese, sadece onlara da değil… Ben ‘flamingoların da başkanıyım’ dedim. Flamingolara sahip çıkarken onlara sahip çıkmayacak mıyım! Burada yaşadıkları sürece onların hayatını iyileştirmek için, konforlarını sağlamak için her şeyi yapmaya devam edeceğim.

Şimdi başka bir tehdit var. Afgan göçü ile yüz yüzeyiz. Afganlarla Suriyeliler farklı. Taliban ciddi güç kazanıyor. Onun güç kazandığı şehirlerden insanlar kaçıyor. Eskiden sadece ekonomik nedenlerle kaçan Afganlar şimdi siyasi nedenlerle de kaçıyorlar. Eskiden transit geçiş için kullandıkları Türkiye şimdi hedef noktası. Suriyeliler çocuklarıyla kaçıp geldi. Biz kapılarımızı açtık onlara. Bunu yanlış bulsam da bu benim için mücadele edilmesi gereken bir sorun.”

Tunç Soyer’den ‘sığınmacı’ açıklaması: ‘Flamingoların da başkanıyım’ dedim…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. Yahu Türkiye’de Türklerden başka herkesin başkanı var Filamingoların bile

  Cevapla
 2. Yürrü bee, kim tutar seni…flamingolarla uçup gitsen..
  Sen bırak kurdu kuşu da önce İzmirlinin belediye başkanı ol..

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Bir satırının bile anlamı yok. Boş konuşup sallamış.

  Cevapla
 4. 12 ay önce

  Oyu da flamingolardan istersin artık.

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  O kadar seviyorsan konut yap izmirde evler pahallı tutamazlar garibanlar seni hdppkk sevici

  Cevapla
 6. 12 ay önce

  İşte Dersimli Kemal’in Tunç Soyer’i, tanıyalım… Türk’den başka herkese kıyakçılık temel işkesi..
  Diyarbakır’a bağlı Sur ilçesinin sözde ‘öz yönetim’ ilan etmesinin ardından kayyum atanmış ve Tunç Soyer de
  “kayyumla kardeş değiliz, kardeşliğimiz Sur Belediyesi iledir”demişti.. “Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasını ‘fillerin tepişmesine’ benzetti ve bırakalım Kıbrıslı kendi kaderini belirlesin” dedi.. ‘Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğini Ankara’nın insafına bırakamayız’ dedi. Karaburun’da düzenlenen sözde bilim kongresinde T.Soyer ve CHP’liler HDP’lilerle kucaklaştı. HDP’li Bld.Bşk.Adnan S.Mızraklı salona girdiğinde katılımcılar “Her yer Amed, her yer direniş”, “Kayyumlar gidecek, biz kazanacağız” sloganlarıyla karşılandı.

  Cevapla
 7. 12 ay önce

  Ben flamingoların cinayet işlediğini görmedim. Çeteleştiğinide görmedim. Zaten zamanı gelince gidiyorlar.

  Cevapla
 8. 12 ay önce

  Hırsız evde olunca kapı kilit tutmazmış. Chpyi bunlardan temizlenmeden ülkeyi akpden kurtarsak ne olacak ki? Bu olanlara, bu söylemlere müsamaha gösteren herkes bu rezaletin ortağıdır.

  Cevapla
 9. 12 ay önce

  bu arkadas diger biraderine destek oluyor, ama gozler kor kimse gormuyor.

  Cevapla
 10. 12 ay önce

  Zaten senin emperyalist uşağı olduğunu biliyorduk bize bolu belediye başkanı gibi adam lazım sığınmacı istemiyoruz seçim zamanı flamingolardan oy istersin madem onların baskanısın

  Cevapla
 11. 12 ay önce

  Ingiliz generali,gocmenler arasinda ayrim yaparak,bu ne perhiz bu ne lahana tursusu dedirtiyor.afganlar kotu,suriyeliler iyi ise,neden belediyede suriyeli calistirmiyorsun

  Cevapla
 12. 12 ay önce

  benzetmeye bakın flamingolar zamanı gelince giderler kimsenin ekmeğine ortak olmazlar pislik,tecavüz,hırsızlık yapmazlar.adam öldürmezler.böyle başkan olmaz olsun.ab abd uşakları.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!