‘Türk bankaları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini aldı’

featured

TBB’nin açıklamasında Türk finans sektörünün öncü kurumlarının, JCR Avrasya’nın yüzde 85.05 hissesinin satın aldığı belirtildi

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Türk finans sektörünün öncü kurumlarının, JCR Avrasya’nın yüzde 85.05 hissesinin kurucu ortaklarından satın alınması ve Japonya Kredi Derecelendirme Kurumu olan JCR-Japan Credit Rating Agency Ltd. ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Yeni ortaklığın finansal piyasalardan borçlanmak isteyen şirketlerin kredi değerliliğini tespit edeceği belirtilen TBB açıklamasında pay devir ve hissedarlar sözleşmesinin 28 Kasım 2019’da imzalandığı ifade edildi.

Açıklamada “Ulusal derecelendirme kuruluşu özellikle risk yönetimi ve borçlanma piyasalarının etkinliği açısından önemli bir görev üstlenerek yerel şirketlerin kredi derecelendirilmesi konusunda daha aktif olacak.” dendi.

JCR Avrasya’nın, yeni yönetim ekibi ile birlikte, derecelendirme faaliyetlerinin kapsamını önemli ölçüde genişleterek özel sektör tahvil piyasasının gelişimine ve Türk şirketlerinin finansal yapılarının güçlendirilmesine katkı sağlayacağının altı çizildi.

TBB’nin açıklamasına göre hisse devrinin tamamlanmasının ardından JCR Avrasya’nın yeni ortaklık yapısı şu şekilde olacak:

‘Türk bankaları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini aldı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!