Türk bankalarının Mir yasağına Rusya’dan ilk tepki

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk kamu bankalarının Mir ödeme sisteminden çekilmesine ilişkin kararın ABD’nin benzeri görülmemiş baskısı altında alındığını söyledi.

featured

Kremlin’den bugün yapılan açıklamada, Mir banka kartlarını kullanmayı bırakan Türk devlet bankalarının benzeri görülmemiş ABD baskısı ve yaptırım tehdidi altında olduğunu ve kararın bu nedenle alındığını belirtti.

Dün akşam saatlerinde Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası, Rusya’nın Mir kart sisteminden ayrılmaya karar verdiği duyurulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Denizbank’ın da sistemden çekildiği açıklanmıştı.

Rusya ve Türkiye’nin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen Peskov, iki ülkenin bu baskıyı kırma yollarını Rus-Türk ticari ve ekonomik işbirliğine en az zarar verecek şekilde ve her yıl Türkiye’yi ziyaret eden milyonlarca Rus turisti konforlu koşullardan mahrum bırakmadan bulması gerektiğini ifade etti.

ABD TEHDİT ETMİŞTİ

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi de, bu ayın başlarında finans kurumlarını Mir ile yeni anlaşmalara girmemeleri veya mevcut anlaşmaları genişletmemeleri konusunda uyarmıştı.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı TÜSİAD’a da yaptırım uygulanan Ruslar ile ilişkilerini devam ettirmeleri durumunda ceza riski ile karşı karşıya kalacaklarının ifade edildiği bir mektup göndermişti.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından çeşitli Rus bankalar MasterCard, Visa ve SWIFT gibi uluslararası ödeme sistemlerinden dışlanmış, Rusya ise kendi kurduğu Mir ve NSPK sistemleri ile uluslararası işlemlere devam etmişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilen MiR’e Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank dahil olmuştu.

ABD’nin yaptırım tehditleri nedeniyle aralarında Türkiye, Vietnam ve Kazakistan’ın da bulunduğu birçok ülkedeki bankalar Mir ödeme sisteminden çekilmiş oldu.

Türk bankalarının Mir yasağına Rusya’dan ilk tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!