Türk bilim insanı Einstein’ın ‘imkânsız’ dediğini başardı

Cambiridge Üniversitesi'nde, kuantum fiziği üzerine çalışan genç Türk bilim insanı Prof. Dr. Mete Atatüre, Einstein'ın ve diğer bilim insanlarının ölçülmesi imkânsız olarak kabul ettiği “ışık seviyesinin gürültü ölçümünü " başarıyla yaparak adını tarihe yazdırdı.

featured

Cambridge Üniversitesi’nde, kuantum fiziği üzerine çalışan genç Türk bilim İnsanı Prof. Dr. Mete Atatüre, “ışık seviyesinin gürültü ölçümünü ” başarıyla yaptı. Atatüre, çalışmasıyla İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyasına layık görüldü.

“Işığı sıkıştırma” olarak adlandırılan yöntemle ölçümü uygulayan Prof. Dr. Mete Atatüre, bunu yaparken atomdan tam 100 kat daha küçük bir süper atom elde etti.

PROF. DR. METE ATATÜRE KİMDİR?

1975 Kayseri doğumlu olan Mete Atatüre,1992’de üniversite sınavında ilk 500’e girme başarısı gösterdi. Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü bitiren Atatüre, İngiltere Institute of Physics’de kuantum fiziği üzerine doktora yaptı. Cambridge Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Atatüre, ünlü fizikçi Stephan Hawking’le aynı üniversitesinin aynı bölümünde görev yaptı. İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyası ile ödüllendirilen Prof. Dr. Atatüre, ölçülemez denen ışık seviyesinin gürültü ölçümünü yaptığı için bu ödüle layık görüldü.

Türk bilim insanı Einstein’ın ‘imkânsız’ dediğini başardı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Tebrikler !! işte Cumhuriyet insanı.

  • 2 hafta önce

   Cumhuriyet insanından Cumhuriyetine hizmet etmesi beklenir. Cumhuriyetin yetiştirip İngiltere’ye hediye ettiği Prof. Mete Atatüre, Türkiye’de olsa muhtemelen bu çalışmayı yapamayacaktı. Ancak büyük ihtimalle Üniversite-sanayi işbirliği içinde, Türkiye’yi güçlendirecek hatta çağ atlatacak başka çalışmalar yapacaktı.

  • 2 hafta önce

   kendisinin twitter hesabina bakarsan son secimlerden once hdpye destek mesajlarini gorebilirsin. al sana cumhuriyet insani!!!

  • 2 hafta önce

   Sacmalama ne cumhiriyeti

 2. 2 hafta önce

  Aaa? Kartal imamhatip mezunu değil miymiş?

 3. 2 hafta önce

  Helal olsun böyle bilim adamlarına çok ihtiyacımız var başarılarının devamını canı gönülden dilerim göğsümüzü kabarttı. Umarım Türkiye’de değeri bilinmeyen bir çok bilim adamımız gibi olmazda ülkemizde yararlı çalışmalar yapar. Rahmetli Oktay SİNANOĞLU’nun değerini bilemedik yeni nesiller böyle olmaz inşallah.

 4. Türk Devleti yurt dışında yaşayan bilim insanlarımızı ne yapıp edip ülkemize kazandırmalı.
  1 yabancı futbolcu getireceğinize 1 Türk bilim insanı getirin. Hani özel scout ekipleri kuruyorsunuz ya, hani 2 sezon sonra gidecek olan, dünyanın parasını verip özel jetlerle getirdiğiniz futbolcular yerine bir kere de bilim insanlarımızı ülkemize taşıyın ne olur…

 5. 2 hafta önce

  helal.bunlar kıvılcım millete yol gösteren kıvılcımlar.

 6. 2 hafta önce

  Türk bilim insanı olabilir ancak hangi ülkede başardı bunu? Bilim teknoloji en önemli güçlerden biridir ve esas başarı Birleşik Krallığındır. İnsanlığa hizmet vs palavradir, Edison ampulü babasının hayrına bulmadı, vaktinde ilk elektrik şirketlerinden birini kurup ABD de büyük kentlerde varlıklı kişilere elektrik hizmeti sattı. Bizim insanımız çok duygusal ve romantik bakıyor bu işlere.

 7. 2 hafta önce

  Atatüre’nin Ata’sından öperim. İlerisi zaten TÜRK. Ne Mutlu Türküm diyene 💯🙏

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!