Türk bürokrat Alman konsey başkanını böyle uyardı: Saygılı olun!

Kosova’nın başkenti Priştina’da “Taşımacılığın Geleceği” konulu uluslararası toplantı dikkat çekici bir diyaloga sahne oldu.

featured

VERYANSIN TV

Kosova’nın başkenti Priştina’da “Taşımacılığın Geleceği” konulu uluslararası bir toplantı yapıldı.

Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Portekiz, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan, Estonya ve Makedonya’dan parlamenterlerin ve temsilcilerin katıldığı konferansta ulaştırmadan çevreye birçok konu ele alındı.

Konferansa Türkiye’yi temsilen TBMM heyeti katıldı.

Milletvekilleri ve uzmanlardan oluşan heyette bulunan Yasama Uzmanı Mesut Emre Karaköse ilk oturumda konuşmacılar arasında yer aldı.

Avrupa Karayolu Taşımacılığı Araştırma Danışma Konseyi (ERTRAC) Başkanı ve BMW yöneticisi Alman otomotiv mühendisi Stephan Neugebauer de aynı oturumda konuşma yaptı.

TOPLANTIDAN AYRILMAK İSTEYİNCE…

Konuşmaların ardından panelin moderatörü Friedrich Ebert (Alman) Vakfı Program Koordinatörü Rudina Nallbani dinleyicilere söz hakkı vererek soru – cevap bölümünü başlattı.

Bu esnada uçak saatini gerekçe göstererek toplantıdan ayrılmak isteyen ERTRAC Başkanı Stephan Neugebauer, Mesut Emre Karaköse’nin müdahalesi üzerine yerine oturarak dinlemeye devam etti.

Oturumun kısa bir süre sonra sona ereceğini hatırlatan Karaköse, Alman mühendisi dinleyicilere saygılı olması ve soru-cevap bölümünün ardından kalkması gerektiği yönünde uyardı.

Katılımcıların yorum ve katkılarının ardından konuşmacılara yeniden söz hakkı verildi.

Bu bölümde Mesut Emre Karaköse Türkiye’deki hız limitleri, yaya trafiğine ilişkin düzenlemeler, elektrikli otomobil çalışmaları, şehirlerarası ulaşım ağları ve alternatifleri gibi uygulamalara değindi.

Karayollarında seyir halindeki araçların modellerin ve özelliklerinin çok geliştiğini, Almanya’da hız limiti olmayan otoyollar karşısında Türkiye’deki hız limitlerinin artırılmasına yönelik endişelerin yersiz olduğunu vurguladı.

Elektronik denetleme sistemleri, uyarı işaretleri, eğitim faaliyetleri gibi birçok çalışmanın seyir güvenliğini artırdığını belitti.

Almanya’nın eski nesil ve geleneksel teknolojilerde önemli bir konumu olsa da, Türkiye’nin elektrikli otomobil piyasasında belirleyici bir aktör olacağını, bu yoldaki çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade etti.

Türkiye’de yayaların trafikte güvenliği olmadığı yönündeki imaya yayaların ve bisikletlilerin trafikte öncelikli hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını, mevzuatta birçok düzenleme yapılarak ihlallere idari yaptırım öngörüldüğünü, bunu yanı sıra yaya alt geçit ve üst geçitleriyle taşıt trafiğinin de aksamadan devam ettirildiğini belirtti.

Türk bürokrat Alman konsey başkanını böyle uyardı: Saygılı olun!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Çok sürmeyecek Kosova Türkiyeye sırt çevirecek.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!