‘Türk çocuğunuz Arapça biliyor mu?’… Başörtülü ve takkeli tabeladan bakın ne çıktı!

Bursa'da başörtülü ve takkeli çocuk görsellerinin bulunduğu, Arapça tabela asılan binadan gelen sesler merak konusu oldu. Tabelanın asıldığı binada Suriyelilerin çocuklara Kuran eğitimi verdiği öğrenilirken; akıllarda "Diyanet, Suriyelilerin kursuna nasıl izin verdi?" sorusu kaldı.

featured

VERYANSIN TV

Türkiye’de, Suriyelilerin demografik yapıyı değiştireceği gerekçesiyle başlayan ‘geri dönüş’ tartışmaları sürerken, Bursa’dan dikkat çeken görüntüler geldi. Söz konusu videoda, Yeşil Cami’nin ara sokağında bir binanın çizgi film karakterleriyle süslendiği görüldü. Arapça tabela asılan binadan gelen çocuk sesleri vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşturdu.

Veryansın Tv, başörtülü ve takkeli çocuk görsellerinin kullanıldığı tabelanın izini sürdü. Tabeladaki Arapça yazının “Gelin hep birlikte bilinçli birer müslüman olalım. Mustafa S.A.V’ın rehberliğine uyun” anlamına geldiği belirtilirken; söz konusu binada Suriyelilerin çocuklara Kuran eğitimi verdiği öğrenildi.

TELEFONU AÇTIĞINDA ARAPÇA KONUŞTU

Veryansın Tv editörleri Merve Duman ve Yılma Başar Korkmaz, tabelada yazan numarayı ayrı ayrı arayarak kuran kursuyla ilgili bilgi aldı. 6 yaşındaki kız çocuğunu ve 10 yaşındaki erkek çocuğunu kursa yazdırmak istediğini söyleyen editörlere telefonu Arapça konuşan bir erkek açtı. Türkçe yanıt verilmesine şaşıran kişi, “Kuran” ve “Arabic” diyerek Arapça yanıt bekledi.

Sorulan soruları anlamayan şahıs, telefonu bir kadına verip çeviri yapmasını istedi. Kursla ilgili bilgisinin olmadığını ve misafir olduğunu söyleyen kadın ise merak edilen soruları kursun müdürüne ileterek yanıtladı.

HAREM SELAMLIK EĞİTİM

7 yaş altındaki çocuklara, 20 kişilik gruplarla ‘eğitim verildiği’ söylenirken, kursun yatılı olmadığı belirtildi. Kursta, çocuklara harem- selamlık eğitim verildiği de öğrenildi. Kız ve erkek çocukların ayrı eğitimler aldığını söyleyen yetkililer, derslere giren hocaların da öğrencilerin cinsiyetlerine göre belirlendiğini kaydetti.

‘TÜRK ÇOCUĞUNUZ ARAPÇA BİLİYOR MU?’

Çocuğunun Türk olduğunu söyleyen editörlerin, “Çocuğumun Suriyelilere özel kursunuzda eğitim almasında sorun var mı?” diye sorması üzerine yetkililer, “Çocuğunuz Arapça biliyor mu?” diye sordu. Çocuğun Arapça bilmediğini öğrenince “Gelsin sorun yok, ama nasıl anlaşacaklar?” sorusunu yöneltti.

Ardından 10 yaşındaki erkek çocuğunu kursa alamayacaklarını, 7 yaşından küçüklere eğitim verdiklerini söyleyen yetkililer; 6 yaşındaki kız çocuğunun gelmesinde sorun olmayacağını aktardı.

‘GAYRİRESMİ AÇILMIŞ OLABİLİR’

Öte yandan ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği’nde kursların müftülüğün teklifi, mülki amirin onayı ile açılabileceği bilgisine yer verildi. Yönetmelikte Kur’an kurslarının öğrenci sayısı, verilecek eğitimin ve öğretimin niteliği ile kullanılacak binanın fiziki koşulları gibi ölçütlere göre açılabileceği belirtildi.

Suriyelilerin açtığı Kuran kursunun Diyanet İşleri Başkanlığı’nca onaylayıp onaylanmadığı merak konusu olurken, Veryansın Tv söz konusu kursu Bursa İznik İlçe Müftülüğü yetkililerine soruldu. Kursun gayriresmi açılmış olabileceğini söyleyen yetkililer, konunun kendileriyle ilgili olmadığını, Diyanet’in ilgileneceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemi’nde ise Kuran kursuyla ilgili bir bilgiye rastlanmadı. Bursa İl Müftülüğü’ne ise ulaşılamadı.

‘Türk çocuğunuz Arapça biliyor mu?’… Başörtülü ve takkeli tabeladan bakın ne çıktı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 16 Ağustos 2023, 20:24

    Ulusun başı her yönden belada.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!