Türk futbolunun sabıka kaydı

Murat Bölükbaşı yazdı

featured

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin dört büyük kulübünün sezon zararının toplamda 1 milyar 725 milyon olduğu açıklandı. Kulüplerin dernek hariç toplam şirket borcunun 16,27 milyar olduğu ifade edildi. Bu mali yükü taşımanın mümkün olmadığı ve alarm sirenlerinin çaldığı bir dönemde dört büyük kulübümüz Türkiye Bankalar Birliği’yle anlaşma sağlayarak yeniden yapılanma sözleşmesi imzalamıştı.

Peki, dört büyük kulübün dışındaki Anadolu kulüpleri ne olacaktı? Öyle ya, Türkiye Süper Ligi dört büyük kulüpten ibaret değildi. Birçok kulüp ağır borç yükü altında eziliyor, kimileri amatör lige kadar düşmüş, kimileri fesih olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almış, kimisi de sonu belli yolda çaresizce sıranın kendisine gelmesini bekliyordu.

Yirmi yıllık AKP iktidarı döneminde her kulvarda olduğu gibi futbol sektöründe de ‘’çok becerikli insanlar bol akçeli güzel işlerin altına imza attılar(!)’’ Dış finansmanla paranın bollaştığı, hemen hemen her şeyi ithal ederek tüketim ekonomisiyle büyümenin arttığı bir dönemde Türk futbolu emekli lejyoner futbolcular için bir cennet haline geldi.

Yayın gelirlerinin bile marka değerimizin çok üstünde bedelle ihale edildiği canlı yayın sözleşmeleriyle yıllık 550 milyon doları bulan yayın geliri, her kulübe payı doğrultusunda dağıtılıyordu. Buna bahis şirketinin organizasyon katılım payı, reklam ve sponsorluk, tribün geliri, belediyeler kanalıyla oluşturulan ek kaynaklar da eklenince kulüplere muazzam bir para akışı oluyordu.

Peki, bu kaynaklar,  bu süreçte doğru ve yerinde kullanıldı mı?

Futbolumuz adına doğru yatırımlar yapıldı mı?

Alt yapılarımız oyuncu fabrikası haline gelebildi mi?

Tesisleşmeye yeterli kaynak sağlandı mı?

Yurt dışına çok daha fazla oyuncu ihraç edebiliyor muyuz?

Uluslararası düzeyde kulüp ve milli takım performans karnemiz ne durumda?

Türk futbolunu yönetenler futbolumuzun gelişimine olumlu bir katkı sağladı mı?

Fotoğraf çok net! Futbolumuz gerek ekonomisi ile gerekse saha performansı ve başarıları ile maalesef yerlerde sürünüyor ve uzun bir süre ayağa kalkabilecek gibi de görünmüyor.

Yayın gelirleri yıllık 100 milyon dolar seviyesine kadar düştü. Ülkenin içine düştüğü ekonomik dar boğaz sonucunda reklam, sponsor ve tribün gelirleri de bu düşüşten payını aldı. Futbol sektörünün yakın gelecekte bu krizi atlatabileceği pek mümkün görünmüyor. Müflis bir mirasyedi gibi futbol ürününü yeyip bitirdik. Kimse ‘’durun kardeşim siz ne yapıyorsunuz, Türk futbolu sizin babanızın malı mı, yağma hasan böreği mi?’’ demedi Peki, biz bu duruma nasıl geldik? Bizi bu duruma kimler getirdi?

Bu çöküşün müsebbibi kim kimler diye merak ediyorsanız, spor habercisi ve köşe yazarı Atilla Türker’in yeni çıkan FUTBOLUN ARKA BAHÇESİ kitabını mutlaka okuyun; pişman olmayacaksınız.

Bu filmin başrollerinde kimler oynuyor? Başkan, yönetici, Spor direktörü, futbolcu menajeri, futbolcu, gazeteci, yancı, siyaset ve TFF çemberinde ne hikayeler dönüyor? “katil uşak mı, yoksa belimize sardığımız kuşak mı” sorusunun yanıtını alabileceğiniz bol belgeli 452 sayfalık bu kitabı bir solukta okuyacağınıza hiç şüphem yok.

Profesyonel futbolun içinde olan herkesin çok iyi bildiği şeyleri belgelerle ortaya koyan Atilla Türker, bu kitabıyla futbolun perde arkasındaki çirkin yüzünü herkese gösteriyor. Emin olun bu kitapta sadece buz dağının küçük bir parçasını kayda geçiriyor. Eğer yakın zamanda Türkiye Cumhuriyetinin kurum ve kuruluşlarını ayağa kaldıracak bir yönetim iktidara gelecek olur ve Türk futbolunda bir temiz eller operasyonu başlatırsa sakın bu kitabı okumadan yola çıkmasın.

Bu kitapta ismi geçen, isim vermeden anılan birçok kişi ile 34 yıllık profesyonel futbol serüvenimde bir şekilde yan yana geldim. Bu isimler halen Türk futbolunun içinde ve en göbeğinde olmaya devam ediyor. Hiç şüphe yok ki, toplumsal ahlaki çöküşün bize dayattığı bu bozuk düzen değişmediği sürece bu aktörleri futbol sahnesinde görmeye ve sergiledikleri oyunculuğu alkışlamaya devam edeceğiz.

Türk futbolunun sabıka kaydı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    Kayseri’ye karşı Trabzonspor kazandırıldı, Ankaragücü’ne karşı Başakşehir kazandırıldı, sen g-hala nelerden söz ediyorsun!? Türk futbolunun siyasetle yok edilişinde sanki siz köşe yazarlarının (!) bir payı yokmuş gibi! GALATASARAY’ın 2 şampiyonluğunu el birliği ile gaspeden kim? Biliyorsan yazarsın.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!