Türk-İş Başkanı asgari ücret zammı için rakam verdi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, katıldığı canlı yayında asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirterek, "Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" dedi.

featured

Aralık ayına girilmesiyle asgari ücrette zam pazarlığında maraton da başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık’ta gerçekleştirecek. Milyonlar çıkacak kararı heyecanla beklerken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay TRT Haber’de asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulunarak 2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin işçi kesiminin beklentisini açıkladı.

‘İŞÇİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 7 BİN 785 TL’

Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi. Atalay, “Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” dedi.

‘GIDA DA ARTIŞ YÜZDE 138’

Gıda fiyatlarıyla ilgili de konuşan Atalay, “Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A’dan Z’ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli. İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde” ifadelerini kullandı.

‘İŞÇİNİN BİR ÇOK SORUNU VAR’

Gündemde işçinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Atalay, “EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar” şeklinde konuştu.

Gelir vergisi sisteminde düzenlenme yapılması gerektiğini ifade eden Atalay, “Biz geçmişte aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi haziran ayının başında giriyoruz. Bu, adil bir sistem değil. Sürdürülebilir bir şey değil” açıklamasını yaptı.

Türk-İş Başkanı asgari ücret zammı için rakam verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Adamın kırmızı çizgisine bak! Zaten enflasyon Kasım ayında yıllık %85 olmuş. Temmuzda 6 aylık enflasyon %40 olmasına rağmen %29,15 zam yapılmış. Aralık ayı içinde %5 ekle oldu mu yıllık enflasyon %90. Çıkar 90-29,15=60,85. Asgari ücret 5500*1,6085=8846,75₺ yapıyor. Ne 7785₺’si. Yazık anlaşmışlar milleti alıştırıyorlar. Cumhurbaşkanı da çıkacak benden de %15 diyecek. Zaten olması gereken rakamı vermiş olacaklar. Fazlasını değil ha.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!