Türk-İş’ten ‘asgari ücret’ tepkisi: Zam da yapmayın para da vermeyin!

Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücrete tek zam yapılacağını söylemesine "Bakan bu sene bir defa olacak diyor. Hiç olmasın, zam da yapmayın para da vermeyin." diyerek tepki gösterdi. 

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçen haftalarda yaptığı açıklamada asgari ücrete 2024 yılında tek zam yapılacağı mesajını vermişti. Bakan Işıkhan, “Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz.” demişti.

Sözcü’nün haberine göre Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Türk-İş 24. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Atalay, Bakan Işıkhan’ın asgari ücrete tek zam yapılacağını söylemesine tepki gösterdi.

‘HİÇ OLMASIN’

Atalay, şöyle konuştu:

“Bunlarla kol kola yürüyen sendikalar var. Ben asgari ücrete ‘az’ dedim diye beni mahkemeye veren sendikalar var.

Yıllardır asgari ücret görüşmelerine arkadaşlarımız katıldı. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret geçim ücreti oldu. Bakan bu sene bir defa olacak diyor. Hiç olmasın, zam da yapmayın para da vermeyin.

‘BİZİ YOK SAYMAYIN’

O masada iki gün sonra 4 tane işçi oturacak. Bu paralara nasıl geçinemeyeceklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 TL’yle bir hafta geçinemezsiniz.

Bu mesele hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi.

Ülkeyi yönetenlere bizi görmemezlikten gelmeyin diyorum. Bizi yok saymayın. 3 gün sonra oturduğunuz koltuklarda işçiler oturur. Bazı bürokratlar ben devletin sahibiyim zannediyor. Herkes için geçici bu iş.”

Türk-İş’ten ‘asgari ücret’ tepkisi: Zam da yapmayın para da vermeyin!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!