Türk Lirasındaki değer kaybı yılbaşından bu yana yüzde 26

FED'in düzenli aralıklarla faiz artırması doları güçlendirirken Türk Lirası'nın da zayıflamasına neden oluyor. Serbest piyasada 17.93 liraya kadar yükselen dolar Kapalıçarşı’da 18 lirayı da aştı. Türk Lirası'nda değer kaybı nisan ayından bu yana yüzde 17'ye ulaşırken, ocaktan bu yana ise 26'yı aştı.

featured

Merkez bankalarının enflasyonla mücadelede parasal sıkılaştırma hamlelerini hızlandırdığı döneme denk gelen döviz yokluğu Türk Lirası’ndaki değer kaybını yeniden tarihi seviyelere taşıdı.

İçeride borç ödemeleri ve ithalat gibi nedenlerle döviz talebi artarken, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artışları ve doların güçlenmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkelerde kriz riskini artırdı.

OCAK AYINDAN BU YANA DEĞER KAYBI YÜZDE 26’YI AŞTI

Dolar 20 Aralık’taki tarihi zirvesi 18.3674 liraya doğru yükselişini hızlandırdı ve TL’nin yılbaşından beri kaybı yüzde 26’yı aştı. Dolar yıl içi zirvesini yeniledi ve 17.9389 liraya kadar yükselerek 2022 yılındaki yeni zirvesini gördü. Doların kapalı çarşıda ise 18 lirayı da aşması dikkat çekti. Euro ise en yüksek 18.2216 liraya kadar yükseldi.

KUR KORUMALI MEVDUAT TL’DEKİ DEĞER KAYBINI DURDURMADI HAZİNEYE YÜK OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 tarihinde KKM uygulamasını açıkladığında Dolar kuru Merkez Bankasına göre 17,5 TL idi. Bu açıklamanın ardından Dolar kuru 23 Aralık 2021’de 11,47 liraya kadar düşmüştü. Ancak Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybı durmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığının verilerine göre 2022’nin ilk yarısında “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Korunmasına İlişkin Giderler” kapsamında 37 milyar 235 milyon TL ödendi. Yıl sonu bu rakamın iki katına çıkması tahmin ediliyor.

Doların on yıllık artışı

trusd
USD
0.07%
18,53 TRY
treuro
EURO
0.13%
18,20 TRY

Türk Lirasındaki değer kaybı yılbaşından bu yana yüzde 26

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!